Cinayet zanlısı Mert için müebbet hapis cezası istenecekPazartesi, 28 Nisan 2014

Cinayet zanlısı Mert için müebbet hapis cezası istenecekBugün Kırcaali İl Savcısı Svetlozar Lazarov ile yeni Kırcaali Bölge Emniyet Müdürü Petko Deveciev, Cebel'de ölü bulunan 24 yaşındaki Ceylan Yusuf ve 7 yaşındaki kızı Ceyda ile ilgili açıklamalarda bulundu. İl Savcısı, yeni Bölge Emniyet Müdürü Komiser Petko Deveciev ile gerçekleştirilen başarılı işbirliği sayesinde katilin tespit edildiğini, fakat soygunculuk ile birlikte cinayet suçlarının kanıtlanması yönünde deliller aranmaya devam edildiğini bildirdi. Katilin kısa sürede açıklanmasını yeni Emniyet Müdürünün görevine iyi bir başlangıç olarak değerlendirdi.

Savcılığın, anne ve kızı öldürdüğünü itiraf eden 18 yaşındaki Mert Mehmet hakkında başlatılan soruşturmanın sanığın tutuklu olarak devam etmesini talep edeceği belli oldu. Şimdilik katil hakkında, öldürülenlerden birinin çocuk olduğundan son derece gaddarca işlenen iki cinayet gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulduğu, fakat soruşturma esnasında toplanan deliller ve adli tıp raporları sonucunda soygunculuk ile vahşice işlenişmiş bir cinayet olarak değiştirilmesine büyük olasılık olduğu belirtildi. Böyle suçlar için 10 yıldan müebbet hapis cezası arasında değişen cezalar öngörülmektedir.

İl savcılığı yönetiminde yürütülen soruşturma cinayetin 20 Nisanı 21'e bağladığı gece işlendiğini göstermektedir.

Tutuklanan narkotik bağımlısı olan Mert, Cebel'de bir apartmanın birinci katında bulunan Ceylan'ın kiraladığı daireye terastan girdiği, elindeki baltayla ilk önce Ceylan'ı kestiği ve ardından uyanan ve ağlamaya başlayan kızını da keserek öldürdüğü kaydedildi. Katilin ayrıca Ceylan'ın cüzdanından 250-300 leva ve evinde bulunan iki cep telefonunu da çaldığı açıklandı. Mert'in suç aletini, yani kanlı baltayı evinde elbise dolabının arkasına gizlediği, üzerindeki kanlı elbiseleri de çamaşır sepetine koyduğu belli oldu. Ertesi gün annesiyle birlikte alışverişe çıkan Mert'in çaldığı paralarla yeni bir cep telefonu, SİM kartı, spor ayakkabı satın aldığı belirtildi.

Evlerden ve dükkanlara girerek işlediği soygunlardan dolayı kendisi hakkında daha 6 suç duyurusunda bulunulmuştur. Başarıyla sonuçlanan bir dava sonucunda Mert'in şu anda denetimli serbestlik cezası çektiği bildirildi. Okula gitmeyen Mert'in evinde yapılan aramada bir paket esrar bulunduğu açıklandı. Ayrıca İl Savcılığının bununla ilgili de kendisine karşı suç duyurusunda bulunacağına dikkat çekildi.

Olayla ilgili ihbar 26 Nisan'da saat 11:55'de apartman sorumlusu Durmuş Şaban tarafından verilmiştir. Durmuş, daireden kötü kokular geldiğini söylemiştir. Olay yerine gelen polislerle birlikte terastan içeri girdiklerinde battaniyeyle örtülü anne ve kızın cansız bedenleriyle karşılaşıyorlar. Duvarların kurbanların kanları içinde olduğunu görüyorlar. İl Savcılığı ve Bölge Emniyet Müdürü Petko Deveciev'in yönetiminde araştırma yapmak üzere birkaç ekip görevlendirilmiştir. Araştırma esnasında Ceylan'ın yakın çevresinden 11 kişinin ifadesi alındığı, onların arasında eski eşi Orhan ve arkadaşı Mert olduğu belirtildi. Cinayetten hemen sonra SİM kartını değiştirerek, Ceylan ile bağlantılarını gizlemeye çalışan Mert şüpheleri üzerine çekmiştir. Ayrıca terastan içeri girerken ellerinde oluşan sıyrıklardan izler kalmıştır.

Komiser Deveciev, Mert'in ifadesi alınırken hiçbir pişmanlık belirtisi görülmediğini üzüntüyle paylaştı. Deveciev, "Bir vatandaş olarak bundan dolayı dehşete düştüm. Toplumda hastalık var. En çok olgun olmayan kişiler bu hastalığın riski altındadır" dedi.

Lazarov, "Mert için müebbet hapis cezası istemeyi düşünüyorum, çünkü onun hapiste terbiye edileceğine inanmıyorum. Şu aşamada Mert hakkında, gaddarca işlenen iki cinayet gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Soruşturma gerekçesinin soygunculuk ile vahşi cinayet olarak değiştirilmesine büyük olasılık var "diye sözlerini tamamladı.


DİĞER HABERLER