Çocuklar, harçlıklarından ayırıp evsiz köpeklere yiyecek aldılarPerşembe, 27 Temmuz 2017

Çocuklar, harçlıklarından ayırıp evsiz köpeklere yiyecek aldılar Çocuklar, ebeveynlerin kendilerine yiyecek için verdikleri paralarının bir miktarını ayırarak Kırcaali Belediyesine ait "Pati Ver" adlı hayvan barınağında bulunan yavru köpekler için yiyecek alıp onlara yedirdiler. Çocuklar, şehirde sokak köpeklerine bakan gönüllü hayvan severlerle birlikte okullarda artan gıdaların bir araya toplanması ve evsiz hayvanların beslenmesi için barınağa verilmesi fikrini öne sürdüler.

Şu anda barınak için gıda ürünlerin büyük bir bölümü gönüllüler tarafından sağlanıyor. Gönüllüler, çocukların da gönüllü çalışmalara katılmasının onların hayvan sevgisi eğitimi açısından iyi olacağını düşünüyor. Hayvan severler, Bulgaristan'a komşu ülkelerde böyle bir uygulamanın var olduğunu belirttiler. Gönüllüler ve çocuklar, şehirde birçok noktada evsiz köpeklerin vatandaşlar ve restorancılar tarafından beslendiğini ve bunun barınakta da yapılabileceğini söylediler.

Hayvan barınağını, iki öğretmenle birlikte ziyaret eden "Aile Kulübü" adlı özel okula giden 11 öğrenci, "Bugün yazın geçirdiğimiz en güzel günümüzdü" diye ifade ettiler. Gönüllüler, çocukları terk edilmiş hayvanların ziyareti için önceden hazırlamışlardı. İlk önce yavru köpekler için tatlı yiyecekler ve gıda kapları alındı. Çocuklar, ellerine eldiven taktılar ve gönüllü Janeta Bogdanova onlara güvenli bir şekilde nasıl köpeklerle temasta bulunabileceklerine dair tavsiyelerde bulundu. Bogdanova, ölüme terk edilmiş köpeklere karşı sevgi ve onların barınaktan alınması konusunda konuşma yaptı. Çocukların her gün hayvan barınaklarını ziyaret ettiği ve eve hayvan alma konusunda teşvik edildiği komşu ülkelerden örnekler verildi. Kırcaali'de sadece haftada iki kere hayvan barınağına erişime izin verildiği ve bununla Hayvanları Koruma Kanunu'nun ihlal edildiği belirtildi.

Çocuklara eşlik eden öğretmenler, barınakta iki saat geçirmekle çocukların hayvanları daha çok sevmeyi öğrendiklerini dile getirdiler.

Gönüllü hayvan sever Janeta Bogdanova, barınakta bulunan hayvanların birçoğunun tedaviye ihtiyaç duyduğunu, ancak bunun için kaynak olmadığını ifade etti. Gönüllülerin kendi imkanlarıyla onlara veteriner hekim hizmetleri sağladıklarını belirten Bogdanova, "Köpeklerin kontrolsüz popülasyonu ancak kısırlaştırma ile önlenebilir" dedi. Gönüllü hayvan sever, 28 Temmuz'da Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Mümün Ali ile yapılacak görüşmede sokak hayvanları sorununun çözümüne yönelik somut önlemler kararlaştırılacağına dair ümidini ifade etti.


DİĞER HABERLER