Çocukların kurumlardan çıkarılmasına ilişkin projeler tanıtıldıCuma, 29 Mart 2013

Çocukların kurumlardan çıkarılmasına ilişkin projeler tanıtıldı Bugün Kırcaali Valiliği'nde Vali İvanka Tauşanova ile Bölge Sosyal Yardım Müdürü Sevda Dimitrova basın mensuplarıyla görüştüler. Dimitrova, basını hükümetin 2010 yılında kabul ettiği Bulgaristan Cumhuriyeti'nde Çocukları Kurumlardan Çıkarma Vizyonu Ulusal Stratejisi ve Eylem Planı doğrultusunda yapılan sosyal hizmet sisteminde reformlarla tanıştırdı.

Eylem Planına göre İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi, Bölgesel Kalkınma ve Kırsal Kesimlerin Kalkınması programları gereğince Avrupa Birliği fonlarından finanse edilecek projeler gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Eylem Planı "Herkes İçin Çocukluk" projesiyle başladı. Proje, 24 zihinsel engelli çocuklar yurdu ve 31 kimsesiz çocuklar yurtlarına yerleştirilen 3 yaş üstü çocuk ve engelli gençlere yöneliktir. Proje 2010 yılında haziran ayında başladı, bütçesi 4 960 400,17 leva. Aralık 2014 tarihine kadar 3 yaş üstü çocuk ve engelli gençlerin tamamen kurumlardan dışarı çıkarılmasına kadar süreçle ilgili tarafların hazırlanmasını sağlayacak.

Yurtlarda bakılan 1 800 çocuk ve engelli gencin bireysel değerlendirilmesi yapıldıktan sonra ihtiyaç duydukları sosyal hizmetlerin belirlenmesiyle ülke çapında 81 belediyede ise sosyal hizmetleri sunma sürecine geçildiği belli oldu.

Bu amaçla belediyelerin sosyal altyapı kurmalarına destek sağlanacak. Riskli Gruplardan Çocuklara Hizmet Sunan Sosyal Kurumların Kurumsuzlaştırılmasına Destek şemasından 81 belediye yararlanacak. Onlardan 62 büyük belediyeye 103 000 000 leva ve kırsal kesimlerdeki
19 küçük belediyeye 16 703 337 leva mali kaynaklar öngörülüyor.

Ülke çapında 12 çocuğa kadar yaşayacak 149 aile tipinden yerleştirme merkezi, 8 gencin yaşayacağı 36 koruma evi, engelli çocuklar için 37 yeni günlük merkezi, rehabilitasyon ve sosyal entegrasyon için 34 yeni merkez kurulacak. 24 belediyede artık inşaat ve montaj işlerinin başladığı ve mayıs ayının sonuna kadar hizmet yerlerinin hazır olması bekleniyor.

Kırcaali ilinde aile tipinden yerleştirme merkezi, 1 koruma evi kurulacak. Bu merkezlerin Gledka semtinde bulunan okulun bahçesinde, Veselçane semtinde eski okul binasında, pazar yakınında, Koruma Evi'nin ise Baykal semtinde olacağı belli oldu.

Momçilgrad Belediyesi'nde ise hastane bahçesinde bir aile tipinden yerleştirme merkezi kurulacak, yakın zamanda buna ilişkin ihale prosedürü açılacak. Yeni sosyal hizmetler için 23 milyon leva sağlanacak. Gelecek 2014-2020 program döneminde bu hizmetlerin yanı sıra rehabilitasyon ve terapi sunan başka hizmetler de verilecek.

Sevda Dimitrova, gazetecilerin soruları üzere Kırcaali'de bulunan Kimsesiz Çocuklar Yurdu'nda 27 çocuğa bakıldığını, onlardan 21'inin engelli olduğu ve yeni kurulacak merkezlere yerleştirileceğini açıkladı. "enim de Bir Ailem Var" projesi kapsamında Kırcaali ilinde artık 5 çocuğun aileler tarafından bakım için alındıkları anlaşıldı.

Bir çocuğun da bir aileye yerleştirilmek üzere olduğu belli oldu. İki ailenin tamamen gönüllü olarak çocukları evinde baktıkları ortaya çıktı. Dimitrova, bölgede ülkenin diğer yerlerine kıyasla fazla devletin bakımına bırakılan çocuğun olmadığını kaydetti. 2012 yılında 18 çocuğun evlat edinildiğini söyledi. Onlardan 4'ünün yabancılar tarafından evlat edinildiği anlaşıldı. Bu yılın başından beri 2 çocuğun evlat edinildiğini, birinin de evlatlığa verilmesi aşamasında olduğu belli oldu.


DİĞER HABERLER