Çok sayıda genç, Başmüftülüğün organizasyonu ile hac ibadetini gerçekleştirmeyi seçtiCumartesi, 24 Ağustos 2019

Çok sayıda genç, Başmüftülüğün organizasyonu ile hac ibadetini gerçekleştirmeyi seçtiBaşmüftülüğü 2019 Hac Organizasyonu ekibi, Grandmufti.bg haber sitesine yaptığı açıklamada, çok sayıda genç ve genç ailelerin, hac ibadetini yerine getirmek için Bulgaristan Başmüftülüğü Hac Birimi organizasyonunu seçtiğini belirtti.

2019 Hac Organizasyonu ekibinde yer alan 10 hacı grubu başkanından biri olan Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, "Bu yılki Başmüftülüğün organizasyonu ile hac ibadetini gerçekleştirenler arasında 18-30 yaş arasında oldukça çok sayıda genç kardeşlerimiz bulunuyor. Bu tabii ki, bizi sevindiriyor, elhamdülillah" diye ifade etti.

Beyhan Mehmet, bu yılki hacı adayları arasında Smolyan (Paşmaklı) ili Rudozem ilçesi Çepintsi (Çangırdere) köyünden Hüseyin Ağa (Hüseyin Madanski) olduğunu anlattı. Eğer bir hatırlatma yapmak gerekirse, kendi imkanlarıyla köyünde köprü inşa eden yaşlı Müslüman, yaptığı hayırdan dolayı hayırseverlerin desteği ile hayatında ilk kez hacca gitme imkanı buldu. Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda Müslümanın desteklediği yardım kampanyası ile 10 günden daha az bir süre içerisinde Hüseyin ağanın Başmüftülüğün daha bu yılki hac organizasyonu ile hac ibadetini yerine getirmesi için gereken para toplandı.

2019 Hac Organizasyonu ekibi, bu yılki hacı adayları arasında başka ilginç bir olay yaşandığını da paylaştı.

Beyhan Mehmet,"Hacı adayları arasında yine Smolyan bölgesinden 40 yaşında başka bir kardeşimiz var. Kendisi şimdiye kadar ülke dışına çıkmamıştır, ancak yıllarca hacca gitmek için para biriktirmiştir. İşte yurt dışına ilk defa Başmüftülüğün organizasyonu ile hac ibadetini gerçekleştirmek için çıktı" diye anlattı.

Toplam 209 kişi, bu yılki Başmüftülüğün organizasyonu ile hac ibadetini gerçekleştirmeyi tercih etti. Onların arasında Bulgaristan Müslümanlarından başka Türkiye'de oturan vatandaşlarımız da bulunuyor. Hacı adayları Mekke'de 22 gün kaldıktan sonra şimdi de Resulullah [sav] Efendimiz'in şehri Medine Münevvere'de bulunuyorlar. Oradan 27 Ağustos'ta Türkiye'ye uçacaklar.

2019 Hac Organizasyonu ekibinde yer alan 10 hacı grubu başkanından biri olan Başmüftülük Hac Birimi Başkanı Cemal İsa,"Hacıların 28 Ağustos'ta yurda dönmeleri bekleniyor" diye bildirdi.

Haber: L.ÇAUŞEVA
Foto: Yusuf Nizamoğlu


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER


23 Şubat 2024