ÇORBA PARASI BULGAR GÜMRÜKÇÜ'NÜN BAŞINI YAKTICuma, 11 Eylül 2009

ÇORBA PARASI BULGAR GÜMRÜKÇÜ'NÜN BAŞINI YAKTIAlmanya'da yaşayan gurbetçi bir ailenin Bulgar gümrük görevlilerini "Çorba parası" diye rüşvet isterken cep telefonu kamerasıyla kaydedip bu görüntüleri de internette paylaşım sitelerinde yayımlaması memurlara pahalıya patladı.
GÜMRÜKÇÜ'NÜN BAŞINI BU VİDEO YAKTI
Cep telefonu ile çekilmiş görüntüleri ihbar kabul eden Bulgaristan Gümrükler Ajansı kimliklerini tespit ettiği 3 gümrük görevlisi hakkında idari soruşturma başlattı.
Almanya'da yaşayan Mehmet Korkmaz, 26 Temmuz'da ailesiyle birlikte tatil için Türkiye;ye gelirken Sırbistan-Bulgaristan sınırındaki Kalotina gümrük kapısında kendisinden rüşvet isteyen görevliyi cep telefonu kamerasıyla kaydetti.
Mehmet Korkmaz tatilini bitirip Almanya'ya dönerken de aynı gümrük kapısında yine kendisinden "Çorba parası" diyerek rüşvet isteyen başka bir gümrük görevlisinin de görüntülerini çekmeyi başardı. Korkmaz çektiği cep telefonu görüntülerini internette haber ve paylaşım sitelerine gönderdi.
Görüntülerin internette yayımlanması üzerine önce Bulgaristan İçişleri Bakanlığı ardından da Bulgaristan Gümrükler Ajansı harekete geçti.
Görüntüleri inceleyen Gümrükler Ajansı müfettişleri rüşvet isteyen iki gümrük görevlisinin kimliğini tespit etti. Müfettişler olaya tanık olduğu halde müdahale etmeyen diğer gümrük görevlisi de dahil olmak üzere üç gümrükçü hakkında idari soruşturma başlattı.
Gümrükler Ajansı Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada rüşvetçi gümrük görevlileri hakkında idari soruşturmanın sürdüğü bildirildi. Açıklamada söz konusu gümrük görevlilerine büyük ihtimalle uyarı cezası verileceği ve bulundukları görevden alınarak pasif bir göreve atanacakları kaydedildi.


DİĞER HABERLER