Çorlu'da Göçmenler Asimilasyon Şehitlerini AndıPazar, 30 Aralık 2012

Çorlu'da Göçmenler Asimilasyon Şehitlerini AndıBulgaristan'da yaşayan Müslüman Türk azınlığı yok etmek amacı ile 1984 yılının Aralık ayında başlatılan "Silah zoru ile Bulgarlaştırma (asimilasyon)" işlemine karşı direnerek şehit düşmüş olan kahramanları anmak amacı ile Çorlu Göçmen Dernekler tarafından Mevlidi Şerif-i okutuldu.

Çorlu Merkez (Garaj) camiinde akşam namazına müteakip okutulan mevlide çok sayıda vatandaş katıldı. Eski acı günlerin hatırlandığı gecede, Türk ve Müslümanlığından vazgeçmediği için Bulgar zulmüne direnerek şehit olmuş soydaşlar için Mevlit okutuldu. Mevlit öncesinde cami bahçesinde yapılan sohbette eski günleri anlatan Kilikadılılar dernek başkanı Bilgin İnceoğlu "17 aylık Türkan bebeği annesinin kucağında öldürdüler, o günleri unutmak imkansız. 1984 yılının 26-27 Aralık günlerinde, Musa Yakup, Ayşe Hasan ve 17 aylık Türkân bebek, Bulgar askerleri tarafından şehit edildiler" dedi.

Çorlu'daki göçmen dernekleri tarafından düzenlenen Mevlide, MHP Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen, Akparti Çorlu İlçe Başkanı Adnan Volkan, Marmaracık Belediye Başkanı Hüseyin Bulut, Çorlu müftü Yardımcısı Mehmet Bilgiç, Rumeli Balkan federasyonu başkan yardımcısı Nihat Efe, Bulgaristan Göçmenleri Derneği başkanı Sezgin Kuloğlu, Balkan Türkleri Derneği, Sezgin Engin, Bisader Merkez Bşk.Yrd. Mehmet Cebeci, Bisader Çorlu Şube Başkanı Ümit Yılmaz, Kilikadılılar Derneği Başkanı Bilgin İnceoğlu, Aydınlar Derneği başkanı Ramazan Kenan, Havuzlar Mah. Güzelleştirme derneği başkanı Dinçer Tuna, Halk ve özgürlükler Hareketi Trakya Temsilcisi Nevzat Akıncı ve vatandaşlar katıldı.


DİĞER HABERLER