CUMHURBAŞKANI GEORGİ PIRVANOV “NORMAL ÇALIŞMA ORTAMLARI – GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMİ” SİVİL TOPLUM GİRİŞİMİ TEMSİLCİLERİNİ KABUL ETTİCuma, 21 Mayıs 2010

CUMHURBAŞKANI GEORGİ PIRVANOV “NORMAL ÇALIŞMA ORTAMLARI – GÜÇLÜ YEREL YÖNETİMİ” SİVİL TOPLUM GİRİŞİMİ TEMSİLCİLERİNİ KABUL ETTİ Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov "Normal Çalışma Ortamları - Güçlü Yerel Yönetimi" Sivil Toplum Girişimi temsilcilerini makamında kabul etti. Temsilciler, devlet başkanına yayınlamış oldukları Bildiriye destek amaçlı toplanan imzaları takdim ettiler.

Girişim Başkanı Dr. Niyazi Şakir Kırcaali ilinde yapılan kasıtlı yoklamalara ve bölgede sosyal açıdan hayati öneme sahip olan Avrupa Fonlarından sağlanan maddi destek ile başlatılan projelerin durdurulmasını, yaratılan idari zorlukları ve yerel yönetimlere yapılan siyasi baskılara karşı 53 400 kişinin bu durumu protesto ettiğini belirtti. Bazı kişilerin siyasi emelleri ve parti çıkarları Kırcaali İlinden geçtiğini ve yapılan yoklamalarla, önümüzdeki yerel seçimlerde kolay yoldan galip gelebilmek için suçluluk itham edilmek istendiğini ilave etti.

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) tarafından yönetilen 40 belediyeye 657 yoklamanın yapıldığını, onlardan 297'sinin Kırcaali İlinde olduğunu ve 110 adet yoklamanın da Kırcaali'de yapıldığını dile getirdi. Sosyal yönden önemli olup da durdurulan kent parkı, spastik çocuklar gündüz bakım evi, engellilere, yoksullara ve emeklilere hizmet verecek sosyal merkezi, İçme su ve kanalizasyon ile atık su artma tesisi projelerini örnek olarak verdi.

Görüşmede bulunan tüm katılımcılar, devletin iyi bir hane sahibi gibi kontrol gücünü kullanması gerektiğini, çifte standarttın uygulanmasına izin vermemesi gerektiğini ve siyasi nedenlerden dolayı çalışmakta olan projelerin durdurulmaması gerektiği üzerinde hemfikir oldular. Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, böyle bir kriz ortamında Avrupa Fonlarından gelecek finansmanların kullanılması için belediyelere yardım edilmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı'yla görüştükten sonra Sivil Toplum Girişimi temsilcileri, Bulgaristan Cumhuriyeti Kamu Denetçisi (Ombudsman) Ginyo Ganev ile görüştüler ve ona da imzaların bir kopyasını sundular.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER