Cumhurbaşkanı ile istişareler sona erdiCuma, 22 Şubat 2013

Cumhurbaşkanı ile istişareler sona erdiCumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in yanında yapılan istişareler sona erdi. Başbakan Boyko Borisov'un ve onun yönettiği hükümetin istifası sonucu, tüm Parlamento gruplarını kapsayan siyasi partiler ile istişareler gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı ile görüşmelerde GERB, BSP, HÖH ve "Mavi Koalisyon" yönetici kadrosu yer aldı. ATAKA partisi temsilcileri görüşmelere katılmadı.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev istişareler sonunda, Pazartesi günü ilk önce GERB'e, daha sonra da BSP ve HÖH'e hükümet kurma görevini vereceğini söyledi. Daha önce üç siyasi parti de, hükümet kurma görevini kabul etmeyeceklerini duyurdular. Erken seçimlerin düzenlenebileceği en yakın tarih olarak da Nisan'ın sonu ve Mayıs'ın başı olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanına göre, geçici hükümetin öncelikleri arasına şeffaf ve adaletli bir şekilde seçimlerin gerçekleştirilmesinin yer alması ve en önemli görevinin de, ülkeyi etkisi altına alan kriz ile mücadele edebilmesini gösterdi. Rosen Plevneliev "Bu hükümetin profesyonel olması, uzmanlardan oluşması ve istikrar ve güven sağlaması için çalışması gerekiyor. Büyük Millet Meclisi düzenlenmesi hakkında, iyi ve dikkatli bir biçimde hazırlanmasına dair, tüm siyasi oluşumlarla hemfikiriz" dedi.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev geçici hükümetin Seçim Kanunu'nun uygulanmasını sağlaması gerektiğini ve vatandaşların çıkarları doğrultusunda, AGİT ile AKPM'ye bağlı, geniş bir katılım isteyeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanına göre, Millet Meclisi gelecek hafta sonuna kadar, fesih edilmesi mümkün.


DİĞER HABERLER