Cumhurbaşkanı Pırvanov, Borisov’u iftiradan dolayı mahkemeye verecekCumartesi, 29 Ocak 2011

Cumhurbaşkanı Pırvanov, Borisov’u iftiradan dolayı mahkemeye verecekBaşbakan, Cumhurbaşkanı'nı 20 yıldan beri Bulgaristan'da bazı işleri yöneten bir merkezin başında yer aldığını iddia etti.

Başbakan Boyko Borisov ve Cumhurbaşkanı Gerogi Pırvanov arasında ‘telekulak' olaylarının neden olduğu düello yaşandı. İki devlet adamı arasındaki söz çatışmasına Borisov'un iddiasıyla başladı.

TV7 kanalına özel röpörtaj veren Borisov, "Atağın nerden geldiğine baktığımız zaman Aleksey Petrov'un üzerinde daha büyük biri olduğunu anlarız. O da bana karşı yapılan atağı yöneten Pırvanov'dur. O, 20 yıldan beri Bulgaristan'daki işleri yöneten merkezin başında yer alıyor" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Borisov'un sarf ettiği sözlerden dolayı Savcılığa şikayet edeceğini belirtti. Pırvanov, eğer konuşulan iddiaların şaka olduğunu açıklamaz ve af dilemesse kendisini iftiradan mahkemeye vereceğini aktardı. Pırvanov, "Başbakan böyle ifadeler kullandıysa bu Japonya ile Bulgaristan arasındaki saat farkındandır. Başka bir ihtimal veremiyorum. Herkese malum ki, bu hükümet kendi kendini dinliyor ve böylece özel istihbarat araçlarını (SRS) ve organize suçla mücadeleyi küçük düşürüyor.

Eğer Borisov gerçekten bunları söyledi ise ben, bu dinlemelerin kimler tarafından yapıldığını ve kimin nasıl bilgi ifşa ettiğini kontrol etmesi için Başsavcılığa şikayet edeceğim. " ifadelerini kullandı.

Pırvanov, sonuçların açıklandığı ve Başbakan tarafından da özür gelmediği takdirde kendisini iftiradan dolayı mahkemeye vereceğini ekledi.

Ortaya çıkan ‘telekulak' olaylarını değerlendiren Borisov, Gümrük Ajansı Vanyo Tanov ile yaptığı telefon görüşmlerin kamuya açıklanan konuşmalarla zaman farkı da olduğunu belirterek, birinde 16 diğerinde ise 40 saniye daha fazla kayıt yer aldığını aktardı.


DİĞER HABERLER