Cumhurbaşkanı Radev: Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nin Bulgaristan'da ofis açması, enerji alanında ikili iş birliğini güçlendiriyorSalı, 14 Mart 2023

Cumhurbaşkanı Radev: Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nin Bulgaristan'da ofis açması, enerji alanında ikili iş birliğini güçlendiriyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Bakü'de gerçekleştirdiği video konferans görüşmesinin ardından basına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, “Bu yılın mayıs ayında Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın Bulgaristan'da ofis açacak olması, Bulgaristan ile Azerbaycan arasında enerji alanında iş birliğinin daha da derinleştirilmesine yönelik ciddi niyetler olduğunun bir işaretidir” diye kaydetti.

SOCAR’ın Bulgaristan’da ofis açması, İlham Aliyev'in geçen yıl Sofya'ya yaptığı ziyaret sırasında kararlaştırılmıştı ve bugün iki cumhurbaşkanı, ofis açmak için yapılan hazırlıkları görüştü.

Bulgaristan’ın girişimiyle başlatılan ve Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Slovakya’nın gaz iletim şebekelerinin mevcut altyapısını kullanarak Azerbaycan'dan Avrupa'ya ilave miktarlarda doğal gazın taşınmasına olanak sağlayan Solidarity Ring (String) (Dayanışma Halkası) projesine Azerbaycan tarafından ciddi ilgi gösterildi. Cumhurbaşkanı, Azerbaycanlı mevkidaşını önümüzdeki aylarda Azerbaycan'ın projeye katılımını müzakere etmek üzere Sofya'yı ziyaret etmeye davet ettiğini de sözlerine ekleyerek, Solidarity Ring projesinin AB’nin doğal gaz arzını, arz güvenliğini ve kaynak çeşitlendirilmesini garanti altına alma vizyonuyla tamamen uyumlu olduğunu kaydetti. Radev, “Yunanistan ve Bulgaristan arasındaki doğal gaz ara bağlantı boru hattından Azeri gazının tam miktarının halihazırda Bulgaristan için çok iyi koşullar altında alıyoruz, ancak bu sadece bir başlangıçtır” dedi.

Bulgaristan ve Azerbaycan, doğal gaz kullanan Bulgar şirketlerinin akaryakıtı Azerbaycan'dan son derece uygun koşullarda alması ve Azerbaycan ile birlikte bitmiş ürünü üçüncü pazarlara ihraç etme olanaklarını tartışıyor.

Cumhurbaşkanı, “En üst düzeyde siyasi diyalog, yalnızca enerji alanında değil, karşılıklı çıkarların olduğu tüm alanlarda iş birliğimizi derinleştirmenin önemli bir koşuludur” diye belirtti. Radev, Cumhurbaşkanı Aliyev'in geçen yıl Sofya'ya yaptığı ziyaretin ardından ticari ve ekonomik ilişkilerin genişletilmesi yönünde ilerleme kaydedildiğini sözlerine ekledi. İnsansız hava aracı sistemleri, otomotiv sektörü, savunma sanayi, petrol arıtma, ulaşım, uydu uzay ekipmanları gibi yüksek teknolojiler ve katma değeri yüksek üretim alanlarındaki ortaklıkların son derece umut verici olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, “İki ülkemizin yüksek hedeflerinin tam da bu sektörlerdeki iş birliğinde buluştuğuna ve onu geliştirmeye devam edeceğimize inanıyorum” dedi.

Rumen Radev ile İlham Aliyev arasındaki görüşme video konferans yoluyla gerçekleştirildi.

Radev’in Covid-19 testinin sonucu pozitif çıktı ve ardından sonucu negatif çıkan iki test daha yapıldı. Cumhurbaşkanı, sağlık durumu iyi olmasına, hiçbir semptomu olmamasına ve iki kez test sonucu negatif çıkmasına rağmen Bakü'de düzenlenen 10. Küresel Bakü Forumu’na katılımını iptal etti.


DİĞER HABERLER