Dambalı Tepesindeki suyu şifalı olduğuna inanılan havuz onarılıyorÇarşamba, 23 Nisan 2014

Dambalı Tepesindeki suyu şifalı olduğuna inanılan havuz onarılıyorMomçilgrad (Mestanlı) Belediyesi, her yıl Letovnik köyüne yakın Dambalı Tepesine 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gecede hep birlikte Hıdrellez ve Gergövden'i karşılamak için gelen yüzlerce Hıristiyan ve Müslüman'ı karşılamak üzere sıkı hazırlık çalışmaları sürdürmektedir. İnsanlar, yılda bir kez 6 Mayıs'ın ilk saatlerinde gün doğmadan önce tepeden taş kütlesine aşağıya dökülen suyun şifalı olduğuna inanıyorlar.

Misafirlerin Dambalı Tepesine kolay ulaşmaları için yolda yapılan onarım çalışmaları bizzat Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif ve ekibi tarafından gözetleniyor. Artık üçüncü yıl Dambalı Tepesine ulaşım Belediye İdaresi tarafından sağlanıyor. İki katlı çeşme yanındaki havuz misafirlerin buraya akın ettiği için dar gelmeye başladı. Bu yüzden şifalı olduğu inanılan suyun bulunduğu havuz da onarılıyor. Letovnik köyünden Dambalı'ya uzanan yol düzleştirilip temizlendi, ayrıca ek olarak otopark yerleri oluşturuldu. Hasta çocuk ve onlara eşlik eden yakınlarının bu eşsiz benzersiz yere taşınmaları için araçlar sağlanacak.

Bununla birlikte Momçilgrad Belediyesinin 2014 Kültür Etkinlikleri Planının doğrulanmasından sonra Çevre ve Su Bakanlığı, çevre örgütleri ile ortaklaşa Dambalı Tepesinin koruma altına alınmasına yönelik girişim başlatacak.


DİĞER HABERLER