DEMİR BABA TEKKE’DE KOMÜNİZMİN 'ASİMİLASYON KURBANLARI' ANILDIPazartesi, 31 Mayıs 2010

DEMİR BABA TEKKE’DE KOMÜNİZMİN 'ASİMİLASYON KURBANLARI' ANILDIBulgaristan'da üyelerin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS-HÖH), 1989 yılında yıkılan komünist rejiminin Türk ve Müslümanlara karşı uyguladığı asimilasyon kampanyasının kurbanlarını törenle andı.


İsperih (Kemallar) kenti yakınlarında bulunan ve hem Müslüman hem de Hıristiyanların kutsal bildiği Demir Baba Tekke'de HÖH tarafından düzenlenen geleneksel törende konuşan parti lideri Ahmet Doğan, "Biz susarken de konuşuruz, konuştuğumuzda skandal çıkar, ancak sorunlara çözüm bulunur" dedi.
2009 yılında muhalefete geçtikten sonra ikinci kez seçmenlerin karşısına çıkan Doğan, çağdaş Bulgaristan tarihide HÖH'nin kilit rolünü vurguladı. Doğan, Boyko Borisov hükümetinin ekonomik kriz ile mücadele çabalarında 7 ay geciktiğini belirterek, sözü partinin diğer üst düzey yetkililerine bıraktı.
HÖH başkan yardımcılarından Remzi Osman, Demir Baba Tekke'de toplanan yüzlerce HÖH destekçisine hitaben konuşmasında, "Bulgaristan'da kimi yeni demokrat kılıklı politikacılar okullardaki Türkçe dil eğitimini yasaklamaya çalışıyorlar" dedi.
HÖH'ten seçilen belediye başkanı ve muhtarlar ise Boyko Borisov hükümetinin çalışmalarına müdahale ederek, aralıksız teftiş ve mali denetimler yapmasından dolayı şikâyetlerini dile getirdiler.
Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali kentinin belediye başkanı Hasan Azis de bugüne dek devletin çeşitli kurumları tarafından 111 kez denetlendiğini ve rahat çalışabilmek için gelecek hafta belediye binası dışında görevini yapacağını söyledi.
"Hak ve Özgürlükler Olmadan Demokrasi ve Güven Olmaz" sloganı altında düzenlenen anma töreni, Türk halk müziği konseri ile devam etti.


DİĞER HABERLER