DENETİM SİSTEMİNİ BEĞENEN AB, PROGRAMLARI ONAYLADIPazar, 14 Şubat 2010

DENETİM SİSTEMİNİ BEĞENEN AB, PROGRAMLARI ONAYLADI Bulgaristan'da uygulanan operatif programların denetim sisteminde iyileşme gören Avrupa Komisyonu, programları teker teker onayladı. Avrupa Komisyonu'ndan yedi programın onayını alan Bulgaristan, böylece yaklaşık 13 milyar levalık finansmanı kullanmaya da hak kazanmış oldu.


Bulgaristan'da uygulanan operatif programların denetim sisteminde iyileşme gören Avrupa Komisyonu, programları teker teker onayladı. Avrupa Komisyonu'ndan yedi programın onayını alan Bulgaristan, böylece yaklaşık 13 milyar levalık finansmanı kullanmaya da hak kazanmış oldu.Onaylanan Transport programı 2 milyar Euro yardım öngörüyor.

Bu program çerçevesince Trakya, Struma ve Maritsa otoyollarının yapımı, demiryollarının tamiratı ve Sofya Metrosu gibi projeler finanse edilecek. Ulaştırma programınca şu anda sadece Sofya Metrosu'nun yapımı devam ediyor.

Başbakan Boyko Borisov, Brük-sel'den alınan onay mektubunun, son altı ayda idari yönetimlerin yaptığı kontrollerin sonuç verdiğini gösterdiğini söyledi. 2008 ve 2009 yıllarında, önceki hükümet döneminde yapılan denetimlerin Avrupa kriterlerinde olmadığı için olumsuz değerlendirme alındığını belirten Borisov, ‘Brüksel'deki gerçekler konuşurken herkesin susması gerek.' açıklamasında bulundu. Ekibinin Avrupa yardımlarını kontrol ve yönetimde iyi bir sistem geliştirdiğini aktaran Borisov, bu kontrol sistemi olmadan ülkenin bu yardımları kullanmasının mümkün olmayacağını dile getirdi.

Bundan sonraki çalışmanın hangi belediyelerin proje hazırladığının takibinin yer aldığını belirten Borisov, ‘Belediye başkanları sorumlu davranırsa yardımlar kolaylıkla alınabilir. Bu nedenle yerel yönetimler daha sıkı çalışsın. Avrupa fonlarından yardım alamayan belediye sakinleri ise belediye başkanlarına kızabilir.' dedi. Bu hafta Plovdiv'de yerel yönetimler ile bir araya geleceklerini aktaran Başbakan Borisov, AB'ye geri para çevrilmemesi için belediye başkanlarının yapmaması gerekenlerin yer alacağı bir kitapçık hazırlanacağını söyledi.

Bölgesel Kalkınma Bakanı Rosen Plevneliev da, şu anda en büyük sorunun proje eksikliği olduğunu, bu nedenle Bakanlıkta, bakanlık çalışanları ile halkın daha fazla proje üretmeye yöneldiğini belirtti.
Bulgaristan Avrupa Birliği yardımlarında 20. sırada
Öte yandan Bulgaristan'ın, geçen yıl AB yardımlarını kullanma sıralamasında tüm Avrupa üyesi ülkeler sıralamasında 20 sırada yer aldığı ifade edildi. Avrupa Sorunları ve Avrupa Fonlarının Kontrol Komisyonu oturumunda sunulan rapora göre, AB'den ödenen fonlar sıralamasında ise Bulgaristan 15. sırada yer alıyor. Komisyon Başkanı Svetlin Tançev, ISPA programınca 300 milyon Euro'nun kullanılmadığını, 2010 yılında daha fazla yardım almak için gayret göstereceklerini ve yıl sonunda ne kadar kaybedildiğinin belli olacağını aktardı. Bu arada programın süresinin uzatılması için görüşmeler yapıldığı da dile getirildi. Şu anda yardım alma temposu ve anlaşmaların kabul edilmesi oranında artış olmasına rağmen, ödemelerde itibari ile fazla artış kaydedilmedi. Şubatın ilk haftasında Avrupa programlarından 69 milyon leva ödeme yapıldı. Ocak ayında ise sadece belediyelere 169 milyon leva ödeme yapıldı. AB yardımlarının alımının hızlanması için kontrol prosedürlerin hafifletilmesi ve hem şirketlere hem de belediyelere daha fazla güven duyulması gerektiği savunuldu.


DİĞER HABERLER