Devlet, panel konutların iyileştirilmesinde masrafların %50'sini karşılayacakPerşembe, 12 Mayıs 2011

Devlet, panel konutların iyileştirilmesinde masrafların %50'sini karşılayacakÖnümüzdeki aydan itibaren devlet, konut kooperatiflerinin kapsamlı iyileştirilmesi halinde yapılan masrafların yarısını ödeyecek. Devlet bu şemaya göre vatandaşları finanse etmeye "Bölge Kalkınma" Yürütme Programınca verilecek 63 milyon levanın sayesinde başlayacak.
Belirli bir kooperatifin konutları iyileştirme şemasına katılabilmesi için sahiplerinin % 67'sinin razılığı olması şart.
Yapılacak masrafların diğer kısmı için konut sahipleri devletin garantör olduğu kredi çekebilirler, fakat henüz bankaların koyacağı şartlar belli değil.
Şemanın start verildiği ilk 63 milyon leva ülkedeki kötü durumda bulunan yaklaşık 700 bin konutun iyileştirilmesi için hiç de yeterli değil. Çünkü Bölge Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı'nın hesaplarına göre bunun olması için 7-8 milyar leva para harcanması gerekiyor.
Devletin verdiği paralar, ancak 500-600 binayı iyileştirmeye yetecek. Projelerle ilk aday olan vatandaşlar finanse edilmeye hak kazanacaklar. Resmi olmayan bilgilere göre, ilk 500 aday belirlenmiştir.
İyileştirmek için verilen paralarla izolasyon koyma, doğrama değiştirme, çatıyı onarma ve güneş panelleri yerleştirme işleri finanse edilecek. Konutların tamiratı başlamadan önce, her daire sahibinin iyileştirmeden vazgeçmeyeceğine dair, 500 levalık garanti ödemesi gerekiyor.


DİĞER HABERLER