Diamandovo Mahallesi mevlidi 2000 kişiyi bir araya getirdiPazartesi, 08 Temmuz 2024

Diamandovo Mahallesi mevlidi 2000 kişiyi bir araya getirdi

Ardino'nun (Eğridere) Byal İzvor (Akpınar) köyünün Diamandovo (Hüsemler) Mahallesi'nde geleneksel olarak sağlık, bereket ve esenlik için kurban kesilerek yapılan mevlit merasimine Diamandovo Mahallesi sakinleri ve civarındaki Padina (Makmulu) ile Jılltuşa (Sarıkız) köyleri ve ayrıca Nedelino (Uzundere) kasabası, Kundevo ile Ogradna köylerinden gelenlerle birlikte yaklaşık 2000 kişi katıldı.  Dini etkinlik Kurban Yeri mevkiinde gerçekleşti. Diamandovo ve Akpınar bölgesi imamları Mümün Mehmed ve Arslan Hayrullah önderliğindeki din görevlileri Kuran'dan ayetler okudu ve sağlık, refah ve bereket için dua etti. Tüm katılımcılara yerel aşçılar İsmet Genç ve Ahmed Terzi liderliğindeki bir ekip tarafından hazırlanan 20 kazan pilav ikram edildi. Pilavın hazırlanmasında 360 kg pirinç ve 800 kg et kullanıldı. Lezzetli yemekler mahalle merkezinden geçen tüm insanlar tarafından tadıldı.

Mevlit merasimi Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, Belediye Başkan Yardımcısı Necmi Mümünhocov, Belediye Meclis Başkan Yardımcısı Mümün Cila, Byal İzvor muhtarı Zehni Emin, Ardino Belediyesi "GRAO" Daire Başkanı Müh. Mehmed Aliyev, çevre köylerin muhtarları da katıldı.

Mevlit, Diamandovo mahallesindeki cami yönetiminin yardımıyla yerel halk tarafından organize edildi. Her aile kurban masraflarını karşılamak için para ayırdı.

Cami yönetim kurulu adına başkan Seyhan Mehmed, etkinliğin düzenlenmesinde maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen sponsorlara içten teşekkürlerini sundu.


DİĞER HABERLER