Dıjdovnitsa köyünde sanat atölyesi çalışmaları başladıPerşembe, 28 Ağustos 2014

Dıjdovnitsa köyünde sanat atölyesi çalışmaları başladıHer yıl ağustosun sonlarına doğru Kırcaali'nin Dıjdovnitsa (Yağmurlar) köyünde 2006 yılından bu yana düzenlenen 9. Uluslararası Sanat Ufukları Atölyesi'ne 18 yaratıcı katılıyor. KRIG Sanat Hareketi tarafından düzenlenen sanat atölyesinde Filanda, Romanya, Türkiye, Kosova ve Bulgaristan'dan katılan sanatçılar köydeki gençlerle birlikte eserler yaratmak için köy ortamından ilham almaya çalışıyor. Bu yıl seçilen yaratıcıların görsel sanatlar, sinema, televizyon ve yeni medya alanlarında Çek Cumhuriyeti'nde Palacky Üniversitesi, Kopenhag'daki İskandinav Üniversitesi, New York Eyalet Üniversitesi, İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve başka çeşitli üniversitelerde eğitim alarak uzmanlaşmış olmaları dikkat çekmektedir. Hepsi yeni medya, video art, kısa filmler ve görsel sanatlara ilişkin uluslararası festivallerde ödül almış ve ödüle layık görülmüş sanatçılardır.

Dıjdovnitsa, Bulgaristan ve yabancı ülkelerden yaratıcıların buluştuğu ve hep beraber çalıştıkları yer olarak prestij kazandı. Bu yaratıcılar yeni bir ortamda eser yaratma zorluğunu karşılamaya, yeni türden doğal malzemelerle çalışma ve galerilere olduğu gibi açık alanlara da monte edilecek cesaret isteyen kompozisyonları gerçekleştirmeye hazırlar. Bu yılki sanat atölyesi çağdaş sanat bağlamında ölçüm konseptleri doğrultusunda "80 Santimetre Yükseklikte" başlığı altında düzenleniyor.

Atölye kapsamında ressamlar, yerli halk ve turistlerin şansına köydeki otobüs durağını boyayıp ve 20 nazar boncuğu kullanarak resimler çizdiler. Sanat atölyesi kapsamında yaratılan eserler Terlik Festivali programı dahilinde gösterilecek. Bu yıl 6 Eylül'de düzenlenecek olan festival programında bir dizi sıra etkinlikler yer almaktadır. Ayrıca o zaman muhtarlar, uzmanlar ve milletvekili adayları ile köylerde gençlerin geleceğine ilişkin güncel meseleler üzerine konuşacakları toplantı yapılacak.


DİĞER HABERLER