DİRENİŞİN 20. YILDÖNÜMÜSalı, 19 Mayıs 2009

DİRENİŞİN 20. YILDÖNÜMÜ19 Mayıs'ta Türkiye Cumhuriyeti'nde Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlanırken, Cebel Belediyesi de kendi bayramını kutluyor. Bu iki bayramın bir günde kutlanması bir rastlantı olsa da, ikisinin de ayrı ayrı anlamları var.
Bu yıl Cebel çifte bayram havası içinde. Bundan 40 yıl önce kasaba ilan edildi. İkincisi de, totaliter rejime karşı barışçıl direnişlerinden 20 yıl geçti. O gün, Cebel ve etraf köy halkının istekleri silah ve sopa gücüyle alınan adlarının iade edilmesi ve özgürce yaşamak. Milis /polis/ tarafından güç kullanılmasa da, sonraki zorbalı günler unutulacak değil. Torunlarımıza bir efsane gibi anlatacağız o "Büyük Turizmi" ve onun Doğu yönlü göç kervanlarını...
Kutlamalar üç gün sürdü. Jübilenin iki günü spor ve folklor gösterilerine adanmıştı. Asıl püf noktası üçüncü,19 Mayıs günüydü. İlk baştan "soya dönüş" sürecinde kimliği adına hayatlarını feda etmiş şehitler için mevlit okundu. Ardından şeref kürsüsüne direniş teşkilatının başını çeken İsmet Yılmaztürk - Paniş ve arkadaşları Fikret Gürpınar ve Hasan Bahar, HÖH Milletvekilleri Lütfi Mestan, Remzi Osman Ünal Tasim, Ahmet Hüseyin, Çetin Kazak, Necmi Ali, Fikret Sepetçi, Arif Aguş, Hasan Ademov, Avrupa Parlamentosu Milletvekili adaylarından Emine Gülestan, Rumen Pehlivanov, Mediha Tosunova, Kırcaali İli Belediye Başkanları, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Hacı, Kırcaali Bölge Müftüsü Şabanali Ahmed, Kırcaali Vali Yardımcısı Sebahattin Riza, Tarım Bakanı Valeri Tsvetanov, İçişleri Bakan Yardımcısı Raif Mustafa, T.C. Filibe Başkonsolosu Sayın Ümit Yalçın, Bursa BAL-GÖÇ Dernek Başkanı prof. dr. Emin Balkan, İzmir BAL-GÖÇ Dernek Başkanı Süleyman Pehlivanoğlu, Türkiye ve Yunanistan dan Cebel'in kardeş belediye temsilcileri davetliler arasındaydı. Söz Belediye Başkanı Bahri Ömer'e verildi. Kutlamalara katılanların tümünü selamladı. Anma gününü tercih edip uzaklardan gelen davetlilere özel teşekkürlerini sundu. Şeref kürsüsünden söz alan diğer katılımcılar Cebel bayramını kutladılar ve geçmişte olduğu gibi yarınlarda da birlik ve beraberlik içinde yaşamalarını dilediler. Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov göndermiş olduğu mesaj ile Cebellilerin bayramını kutladı. Konuşmaların ardından ünlü pop sanatçılarından Orhan Murat ve Sonya Nemska'nın birlikte verdikleri konser gençleri daha da coşturdu. Kırcaali "Kadriye Latifova" tiyatrosu ve pop sanatçısı Mira'nın katılımıyla şenlikler devam etti. Hemşeriler karşılaşması düzenlendi. Eski dostlar buluştu. Maziye kalmış anılar tazelendi. Dökülen nostalji gözyaşları yok değildi aslında.
Kutlamalar törenli gece donanmasının havaiyi fişeklerinin yıldızları eşliğinde son buldu.


CEBEL BELEDİYE BAŞKANI SAYIN BAHRİ ÖMER'İN MAYIS OLAYLARININ 20. YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARINDA YAPMIŞ OLDUĞU KONUŞMASI


Sevgili Konuklar, Dostlar, Vatandaşlar,
1989 yılının unutulmaz ve gerginliklerle dolu Mayıs olaylarından tam yirmi yıl geçti. Üzerinden daha nice yıllar geçecek, ancak hiçbir zaman unutulmayacak. Çünkü hem organizasyonu, hem de gerçekleşme açısından bu olaylarda büyük anlam ve içerik gizlidir. Bu olaylar Bulgaristan ve tüm Doğu Avrupa'da Totaliter Rejimi sona erdirdi. Müsaadenizle Belediyemiz için bu unutulmaz ve sembolik günde küçük, fakat güzel şehrimize "Hoş geldiniz!" demek istiyorum.
Mayıs ayı olayları gelişi güzel gerçekleşmedi. Bu olayların gerçekleşmesi için gizli teşkilat kuruldu. Hapishanede olmalarına rağmen, Sayın Ahmet Doğan önderliğinde bu teşkilatın liderleri 22 Mayıs'ta tüm ülke protestoya katılmamız için çağrıda bulundular.
Bizler Cebel'de ilk protestoya katıldık, bu tarihi bekleyemedik, çünkü buradaki teşkilatımızın Sayın İsmet İsmail-Paniş önderliğinde organizatörlerimiz tutuklandı. Onlar Ağabeyimiz Mestan'ın cenazesinin toplu protestoya dönüşmesini istediler ve 19 Mayıs 1989 yılında bu meydana belediyedeki vatandaşların yarısı buraya geldi.
Yirmi yıl önceki o felaket günü anlatarak vaktinizi almak istemiyorum, fakat bizler o günü unutmamalıyız, çok iyi bir anı olduğundan değil, belediyemiz, Bulgaristan, hatta tüm Balkanlara ve Doğu Avrupa'ya gelecek hakkında iyi bir ders olduğu için o günü unutmamalıyız. O tarihi günden ders, tarihin anlamını, bizleri daima uyanık tutacağı bir sonuç çıkarmalıyız. O gün bize kötülüğün şekilden şekile geçtiğini, hayatımızın anlamı da nesilden nesile geçen tarih dersleri olduğunu hatırlamalıyız.
Cebel'de yaşayanlar bunları biliyor ve bugün bu olayları anmamız bizler için değil, gelecek nesil için, tarih için, gelecek içindir.
Bugün 19 Mayıs 2009 yılı- o olaylardan 20 yıl sonra bizler her şeyin geride kaldığını söyleyebiliriz.
HÖH iki kez ülke yönetiminde yer aldı. HÖH ilk yönetim ortaklığında Bulgaristan NATO'ya üye oldu. İkinci yönetim ortaklığında ise Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi oldu. Avrupa parlamentosu seçimleri de gerçekleştirildi. Toplam 18 vekil adaylığının dördünü kazandık. Sayın Filiz Hüsmenova önderliğindeki gurubumuz HÖH ve Bulgaristan'ı onuruyla temsil etti.
Son iki yönetim döneminde Cebel bölgesinde son 90 yıl yönetimlerinin yaptığının altı katı fazla yatırım gerçekleştirildi. Sonuçlar ortadadır, her şey önünüzde.
Bundan dolayı da huzurunuzda izninizle Sayın Ahmet Doğan önderliğindeki Milletvekillerimize, Bakanlarımıza, Bakan Yardımcılarımız, Vali ve Vali Yardımcılarımıza, Belediye başkanlarımıza, Müşavirlerimize teşekkür etmek istiyorum.
Belediye idaresi hizmetlerine gelince, her şey ve herkes sizin emrinizdedir. Pasaport Dairesini de kapsayan yeni Bölge Polis İdaresi, İtfaiye ve Devlet Orman Dairesi hizmetinize açıktır. HÖH sayesinde Mestanlı'ya yolculuk tarihte kaldı.
Yapılan ve yapılacak tüm yatırımları tek tek saymakla vaktinizden almak istemiyorum.
Bu gelişmelere hepiniz şahitsiniz. En yakın zamanda da Avrupa Birliği Programlarının faydaları hissedilmeye başlayacak.
Bugün komşumuz Türkiye Cumhuriyetinde de bayram vardır. Sizlerin adına Türk halkının bayramını kutluyor ve başarılar diliyorum.
Sevgili vatandaşlar, baylar ve bayanlar,
7 Haziran'da Avrupa Parlamentosu üyeleri seçimi olacak. İnanıyoruz ki, bu defa da en az 4 Avrupa vekili bizlerden olacaktır.
5 Temmuz'da Bulgaristan'ın 41. Meclisi seçimleri olacak. Bu defa seçim sistemi biraz farklı. Bölgede %70 oy miktarını geçerek en fazla oy toplayan parti olmalıyız. Bizler sizlere inanıyoruz.
İnanıyoruz ki, ülke genelinde hepimizin çabalarıyla Meclisteki 240 Milletvekilinden kırk tanesi bizden olacaktır ve yine yönetime ortak olacağız.
Bay ve Bayanlar,
Geçmişe bir göz atarsak Cebellilerin zamanla iyi yarıştığını, hep önlerde olduğunu göreceksiniz. Bizler de bundan ders almalıyız, geleneği bozmamalıyız. Bundan dolayı da, Belediyemizin en sevilen yaşam ve yatırım merkezi, şehir ve köylerimizin temiz ve misafirperver olması için hep birlikte çalışmalıyız. Vatandaşlarımız sıcak kalpli ve misafirperver olmaya devam ediyor. Cebelli olduğumuza gurur duyalım.
Dikkatinize teşekkür ederim.
Hepinize mutluluklar diliyorum.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER