DIŞİŞLERİ BAKANI NİKOLAY MLADENOV: ÜLKEMİZ BALKANLAR’DA LİDER OLMAYA ÇALIŞACAKCuma, 19 Şubat 2010

DIŞİŞLERİ BAKANI NİKOLAY MLADENOV: ÜLKEMİZ BALKANLAR’DA LİDER OLMAYA ÇALIŞACAKBulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, "Balkanlarda önemli bir konuma sahip olan ülkemiz lider olmaya çalışacak" dedi.

Rmuyana Jeleva'nın istifası üzerine Savunma Bakanlığından Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen Mladenov, düzenlediği ilk basın toplantısında ekibini tanıttı ve çalışma önceliklerini anlattı.

Bakan yardımcılıkları kadrosunda değişiklik yapmayan Mladenov, Jeleva döneminde sözcü olan Dragovest Goranov'un görevine son vererek, yerine eski bakanlık görevlisi ve gazeteci Vesela Çerneva'yı getirdi.

Bir ülkenin iç siyaseti başarılı olmadan dış siyasetinin başarılı olamayacağını ifade eden Mladenov, sürdüreceği dış siyasi çizgisinde iş çevrelerine azami önem vereceğini, ülkenin Schengen kapsamında yer alması konusunun büyük önem taşıyacağın söyledi.

Bulgaristan'ın 2007'den bu yana AB üyesi olduğuna işaret eden Mladenov, ülkenin halen bir aday ülke olarak davranmaktan vazgeçmesi gerektiğini ifade etti. Mladenov, Batı Balkanlardaki ülkelerin Avrupa perspektifinin de önemli bir öncelik olacağını vurguladı.

Bulgaristan'ın güneydoğu Avrupa bölgesinde "çok daha görülür ve hissedilir bir temsili olması gerektiğini" söyleyen Mladenov, "Balkanlarda önemli bir konuma sahip olan ülkemiz lider olmaya çalışacak" diye konuştu.

Mladenov, Bulgaristan'ın Washington, Paris, Üsküp ve Ankara'da boş olan büyükelçilik görevlerine bir an önce aday gösterilmesinin şart olduğunu da ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mladenov, "Soğuk savaş dönemi uzun zaman önce bitti. Eski rejimler politikasını halktan saklardı. Biz halka açık bir politika izleyeceğiz" dedi.

Komşu Romanya ve Yunanistan'ın da AB üyesi olmasının büyük önem taşıdığını söyleyen Mladenov, Yunanistan hükümeti ile Bulgaristan hükümetinin ortak toplantı düzenlemelerini planladığını da belirtti.

Basın toplantısında defalarca Dışişleri Bakanlığı yerine Savunma Bakanlığı ifadesini kullanan Mladenov, gazetecilere, "Yeni görevimin ismini öğreneceğim diyerek espri yaptı.


DİĞER HABERLER