DKEVR: "Elektrik fiyatının düşürülmesi için çaba gösteriyoruz"Salı, 19 Şubat 2013

DKEVR: Bugün Devlet Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu (DKEVR) Geçici Başkanı Yuliyana İvanova basın önünde, "Meydana gelen sosyal huzursuzluk nedeniyle DKEVR elektrik enerjisinin fiyatları acilen indirilmesi yönünde çalışıyor, fakat henüz herhangi bir karar yok" dedi.

İvanova, "Dünden bu güne kadar "CEZ Dağıtım", "CEZ Tedarik" şirketlerine 4 ceza makbuzu kesildi. Ayrıca "EVN-Bulgaristan" elektrik dağıtım şirketine de 4 ceza makbuzu kesildi. Onların sunulmasına ilişkin prosedür sürdürülüyor, denetimler de devam ediyor. Daha ceza makbuzları kesilebilir, "Energo-Pro" şirketinde de denetim yapılıyor. Ceza makbuzları kesilmesi sebebinin Mali Denetim Kurumu'nun yaptığı denetimde tespit edildiği gibi bağlı şirketlerle yapılan hizmet siparişlerine ilişkin sözleşmeler DKEVR'e sunulmamasıdır" diye belirtti.

O, "Elektrik dağıtım şirketlerine verilen lisansın geri alınması prosedürü başlatılması koşullarının Enerji Yasası'nda yazılı" diye açıklamada bulundu. DKEVR'den en büyük ihlalin kuruluşun elektrik dağıtımına ilişkin faaliyetini yerine getirememesi halinde lisansın alınabileceğini izah ettiler. İvanova'nın ifadesine göre DKEVR tarafından onaylandığı üzere kuruluşların yatırım projelerini uygulamamaları da buna sebep olabilir.

O, öngörülen yatırımların nasıl gerçekleştirildiğinin yoklanacağını belirtti. İhlaller tespit edildiğinde kanuna göre 1 milyon leva tutarında en büyük para cezası uygulanmasına geçilebilir.

Hatırlatmak gerekirse, sadece iki buçuk gün DKEVR Başkanı görevinde kaldı. Göreve atanmasından sonra online mağazasının kaçak sigara satışı yaptığı ortaya çıktı. Başbakan Boyko Borisov bundan haberdar olmadığı için İvanova'yı bu göreve getirdiğini duyurdu. Kısa bir zaman sonra İvanova'nın görevinden istifa etmesini istedi.


DİĞER HABERLER