Dolno Prahovo köyünde düzenlenen mevlide yoğun ilgiPazartesi, 30 Temmuz 2018

Dolno Prahovo köyünde düzenlenen mevlide yoğun ilgi Dolno Prahovo (Amatlar) ve Gorno Prahovo (Yukarı Tosçalı), Başevo (Hallar), Mleçino (Sütkesiği) köylerinden yüzlerce Müslüman, Türkiye ve Batı Avrupa ülkelerinden gelen göçmenler, geleneksel sağlık ve bereket mevlidine katıldılar. Dini merasim, köy yakınında bulunan medresede yapıldı.

Eski Başmüftü Fikri Sali ve medrese imamı Nuriddin İbram başta olmak üzere imamlar, Kuran-ı Kerim tilaveti sundular, Mevlid-i Şerif okudular. Sonunca sağlık ve bereket için topluca dua edildi.

Tüm katılımcılara yerli usta aşçılar Şaban Hüseyin ile Kasim Feyzullah tarafından dana etiyle hazırlanan 13 kazan pilav ikram edildi. Tüm masraflar, geçen asrın 80'li yıllarında Türkiye'ye göç eden Necdet ve Hatice Şentürk ailesi tarafından karşılandı.

Mevlit, Dolno Prahovo bölgesinde köy muhtarlıkları ve Cami Encümenliği tarafından organize edildi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Müh. İzzet Şaban, Ardino Belediye Başkan Yardımcısı Nasko Kiçukov ve köy muhtarları da mevlitteydi.

Dolno Prahovo, Çernigovo (Karamusollar), Tırna ve Dedino (Dedeler) muhtarları, Necdet ve Hatice Şentürk ailesine mevlit organizasyonuna verdikleri katkılardan dolayı şükranlarını ifade ettiler.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER