Dolno Prahovo köyünde sağlık ve bereket mevlidi yapıldıPazartesi, 01 Ağustos 2022

Dolno Prahovo köyünde sağlık ve bereket mevlidi yapıldı

Ardino’nun (Eğridere) Dolno Prahovo (Amatlar) köyünde sağlık ve bereket için geleneksel mevlid programı düzenlendi. Eski medrese binasında yapılan mevlid, 30 Temmuz 2022’de idrak edilen Hicri (Kameri) takvime göre Yılbaşı kabul edilen 1 Muharrem’e denk geldi.

Programda yer alan Kırcaali Bölge Müftülüğü irşat uzmanı Sezer Sadulov ve camide imamlık yapan Nurittin İbram başta olmak üzere hocalar tarafından Kuran-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu. Mevlide katılan herkese Ardino’dan usta aşçı Suphi İsmail tarafından hazırlanan 8 kazan pilav ikram edildi.

Dini merasime katılan resmi konuklar arasında Ardino Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, HÖH Ardino İlçe Başkanı Şahin Bayramov, HÖH Gençlik Kolları Ardino İlçe Başkanı Recep Şakirov, Ardino HÖH Kadın Kolları Başkanı Zülfiye İbramova, Başevo (Hallar), Gorno Prahovo (Tosçalı), Çernigovo (Karamusollar), Dedino (Dedeler), Tırna ve Kitnitsa (Yatacık) köylerinin muhtar ve muhtar vekilleri yer aldılar.

Dini merasim, Tırnoslivka Köyü Muhtarlığı tarafından organize edildi. Köy muhtarı Birsen Rüstem, mevlit organizasyonuna destek veren sponsorlara ve köy sakinlerine cani gönülden teşekkür ettiğini ifade etti.  

Mevlit merasimi, Cami Encümenliği tarafından Dolno Prahovo Muhtarlığı’nın desteğiyle organize edildi.

Dolno Prahovo Köyü Muhtarı Sali Ahmet ve Cami Encümen Başkanı Kazim Mümün, Hollanda’da ikamet eden Caner Celal, Yaşar Feyzula, Hazel Hikmet, Zeki Ahmet ve Ali Ahmet (Keşoğlu) geleneksel mevlit organizasyonuna verdikleri katkılardan dolayı şükranlarını ifade ettiler. Onlar, mevlit içim ekmek bağışı yapan Çernigovo köyünden Yıldız Mümün’e de canıgönülden teşekkür ettiler.

Güner ŞÜKRÜ


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER