Dolno Prahovo'da yapılan mevlitten sonra yağmur yağdıPazartesi, 25 Temmuz 2011

Dolno Prahovo'da yapılan mevlitten sonra yağmur yağdıDolno Prahovo (Aşağı Tosçalı) ve etraf Gorno Prahovo (Yukarı Tosçalı), Başevo (Hallar), Mleçino (Sütkesiği) köylerinden ve Türkiye ve Belçika'da yaşayan Bulgaristan vatandaşlarından oluşan 500'den fazla kişi Cumartesi günü geleneksel sağlık ve bereket mevlidine katıldılar. Dini etkinlik Aşağı Tosçalı yakınındaki medresede gerçekleşti. Dini görevliler, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet başlarında olarak, Müslümanların kitabı Kur'an-ı Kerimden ayetler okudular, yağmur duası yaptılar. Daha cumartesi akşamı havada bulutlar göründü ve sağanak yağmur yağmaya başladı.

Mevlitte Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat ve Yardımcısı İzzet Şaban da bulundular. Dini adet Eğridere fahri vatandaşı yazar ve uzun yıllar gazetecilik yapan Halit Aliosman Dağlı tarafından da sayıldı. Mevlidi Aşağı Tosçalı Muhtarlığı ve Cami Encümenliği organize etti.

Yerli aşçılar Şaban Üseyin, Kerim Mustafa ve Kasim Feyzullah kaynatılmış buğday ve etle yapılan 6 kazan keşkek hazırladılar. Mevlide gelenlere dağıttıktan sonra kalan keşkeği evdeki insanlara gönderdiler. Gelirlerin tümü yerli Cami Encümenliğinin eski rahmetli Başkanı Şevki Ahmed'in kızları ve oğulları tarafından karşılandı. Sali Şefki, "Babamızın bize vasiyeti her zaman birlik içinde yaşamamız" diye paylaştı.

Dualardan sonra Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat ve Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, başlarında medresenin 73 yaşındaki imamı Nurittin İsmail İbrahim ve Aşağı Tosçalı'nın muhtarı Ahmed Emin yakında bulunan türbeyi ziyaret ettiler. Türbede bölgedeki ilk Müslüman hocalarından biri Mustafa Efendi Yusuf mezarında yatıyor. Onun mezar taşı Arapça yazılı.
Aşağı Tosçalı'da hiç kimsenin cami, medrese, kaya çeşmesi ve türbeden ibaret külliyenin ne zaman kurulduğuna dair bilgisi yok. Köyün daha yaşlıları, külliyenin 1912-1913 Balkan Harbi esnasında ateşe verildiğini ve 1923 yılında da tekrar ayağa kaldırıldığını anlatıyorlar. 2008-2009 yılında ise külliyenin yeniden tamiratı yapılmış. Öyle ki, caminin çatısı onarılmış, pencere çerçeveleri değiştirilmiş. Ayrıca cami dışından yeniden sıvanmış. Şu anda da medresenin yakınına Eğridere Belediyesinin sağladığı mali yardımlarla bir çeşme kuruluyor. Bu çeşmenin yedi musluğu olacak. Onlarda medreseye namaz kılmaya gelen müminler abdestini alacaklar. Çeşme hazır olunca onun adına mevlit okunup, kurban kesilecek.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER