Doludan korunmak için uçaklar kullanılacakPazartesi, 27 Nisan 2020

Doludan korunmak için uçaklar kullanılacakDolu İle Mücadele İcra Ajansı Müdürü Müh. Vanyo Slaveev, Bulgaristan Ulusal Radyosu'na (BNR) verdiği röportajda," Bu yıl, doludan korunmak için uçakların kullanılacağına yönelik pilot uygulama projesi öngörülmektedir. Plevne'nin doğusundan Karadeniz'e ve Balkan Dağları'nın kuzeyine kadar olan bölgeyi kapsayacak. Halihazırda yüklenici firma seçimi için ihale süreci devam ediyor" diye bildirdi.

Müh. Slaveev,"Uçakların kullanılacağı bu faaliyet en az 3-4 ay sürecektir" diye belirtti ve pilotların bu amaçla eğitilmesinin önemini vurguladı.

Dolu İle Mücadele İcra Ajansı İcra Müdürü," Başlangıçta bu faaliyeti yabancı pilotlarla yürütmeyi düşünüyoruz, daha sonra bizim pilotlarımızın eğitilmesini ve gelecekte faaliyetin bir Bulgar şirketi veya ajansımız tarafından gerçekleştirilmesini düşünüyoruz" dedi.

Dolu ile mücadele sezonu başladı. Dolu İle Mücadele İcra Ajansı 18 000'den fazla rokete sahip bulunuyor. Geçen yıl 1 241 savunmasız alana 10 842 roket atıldı.

Müh. Slaveev,"2019 sezonunda dolu vurma riski yüksekti" diye belirtti.

Dolu İle Mücadele İcra Ajansı İcra Müdürü, "Dolu yağışlarından korumaya yönelik faaliyetler yürütülen tarım arazileri en az 15 kat daha etkili bir şekilde korunmuştur. Ajansın bütçesi, 10 milyon leva roket, 9 milyon leva personel ve 2 milyon leva bakım için olmak üzere yaklaşık 21 milyon leva" diye belirtti.

Ülkemizde engebeli arazilerden dolayı yaklaşmakta olan dolu bulutlarını izlemek ve kayıt etmek için daha fazla radar gerekmektedir. Bilgiler dolu yağışından yaklaşık 15 dakika önce geliyor ve bu süre uzmanların tepki vermesi için yeterlidir.


DİĞER HABERLER