DOST Partisi, Bulgarlaştırma Süreci Şehitlerini AndıÇarşamba, 26 Aralık 2018

DOST Partisi, Bulgarlaştırma Süreci Şehitlerini AndıSorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisinin üyeleri ve taraftarları, Kirkovo'nun (Kızılağaç) Mogilyane (Yoğurtçular) köyünde ve Momçilgrad'da (Mestanlı) düzenlediği anma törenleriyle 26 ve 27 Aralık 1989 tarihlerinde Bulgaristan Türklerinin asimilasyon kampanyası sırasında adlarının değiştirilmesine ve dinlerinin yasaklanmasına karşı protestoları sırasında totaliter rejim tarafından öldürülen şehitleri andı.

DOST Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, DOST'ların şehitlerin anısına gösterdiği saygının samimi olup, kimliği ve kendi adını taşıma ve inanç özgürlüğü hakkı uğruna yakından ve uzaktan gelen herkesin ruhunda heyecan uyandırdığını vurguladı.

Balkan Rumeli Konfederasyonu Başkanı Zürfettin Hacıoğlu ve Bursa BAL-GÖÇ Başkan Yardımcısı Sadık Yılmaz, iki yıldan beri partinin Başkanı Lutfi Mestan'ın, Bulgarlaştırma süreci kurbanların ve akrabalarının daima onların acısını yaşayacakları bir gün olduğu için parti sembollerinin kullanılmaması çağrısında bulunup destekçilerinin de bu çağrıya uydukları için DOST partisinin yanında olduklarının altını çizdiler.

DOST Partisi Gençlik Kolları Başkanı Taner Alimolla, yaptığı konuşmada gençlerin yaşanan bu trajik olaylardan haberdar olmalarının ve onların tekrar yaşanmasına hiçbir zaman izin vermemeleri için bu acı olayların unutulmamasının önemli olduğunu vurguladı.

Daha sonra Kırcaali'de DOST Ulusal Konseyi, önemli kararlar aldığı bir oturum gerçekleştirdi. DOST Ulusal Konseyi, partinin Ulusal Kongresi'nin 2019 yılında gerçekleştirmesi kararı aldı ve bununla ilgili kuralların ve prosedürlerin yanı sıra parti tüzüğüne göre delegeleri seçme kriterlerini de belirledi.

DOST Ulusal Konseyi, DOST Merkez Yürütme Kurulu'nda yer alan 5 kişinin ve Ulusal Konseyi'nde yer alan 12 kişinin görevlerinden istifa etmelerinin, 2 Aralık 2018 tarihinde Filibe'de yapılan oturumda DOST Ulusal Konseyi'nde yer alan 5 üyenin oybirliğiyle görevlerinden alınması kararı sonucunda aldıkları karar olduğunu belirtti.

İstifalar, parti tüzüğünün 7. maddesinin 1. fıkarının 1. bendine göre hemen geçerli oldu. DOST Ulusal Konseyi, görevlerinden istifa eden üyelerin son 18 ay içinde DOST partisinin teşkilatlandırma ve çalışmalarına katılmadıkları için onların istifa gerekçelerini tutarsız ve asılsız olarak tanımladı. Bu kişilerin, DOST Ulusal Konseyi'nin 18 Mayıs 2018 tarihli oturum tutanağına göre parti tüzüğü esaslarına göre kendilerine verilen görevleri yerine getirmeyi reddettikleri belirtildi.

DOST Ulusal Konseyi'nin, bu istifaları rahatlıkla karşıladığı ve onları partinin örgütsel ve ideolojik açıdan yeniden canlandırıldığının ve güçlendiğinin bir işareti olarak algıladığı kaydedildi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER