DOST Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan 10 Bin Leva Kefaletle Serbest BırakıldıPazartesi, 15 Nisan 2019

DOST Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan 10 Bin Leva  Kefaletle Serbest BırakıldıFilibe İstinaf Mahkemesi'nden yapılan açıklamada 14 Nisan 2019 tarihinde Kırcaali İl Savcılığı'nın denetiminde 6 aylık bebeğin hayatını kaybettiği Kırcaali-Makas Sınır Kapısı yolunda meydana gelen trafik kazasının nedenlerini tespit etmek amacıyla soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Yazılı açıklamada şöyle denildi: "15 Nisan 2019'da alınan kararla Kırcaali İl Savcılığı İlçe Soruşturma Dairesi'nde görevli bir kişi olayı soruşturmak için görevlendirildi. Şimdiye kadar olay yerinde inceleme yapıldı, görgü tanıklarının ifadeleri alındı ve 6 aylık çocuğun ölümünün sebeplerinin yanı sıra ebeveynlerinin ve 9 yaşındaki erkek kardeşinin vücutlarının ne tür hasar gördüğüne dair adli tıp raporu hazırlanması talep edildi.

Soruşturmayı yürüten organ tarafından alınan kararla Ceza Kanunu'nun 343.maddesinin 1.fıkrasının 362.maddesinin 1.fıkrasıyla ilgili olan 6. "V" bendi uyarınca suç oluşturduğu gerekçesiyle Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi (DOST) Genel Başkanı Lütfi Mestan hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Şimdiye kadar toplanan deliller, şüphelinin Karayolları Trafik Kanunu'nun 35 ve 47. maddelerini ihlal ettiği ve bunun sonucunda ihmal yüzünden E.A. isimli bebeğin ölümüne neden olduğu varsayılmasına temel teşkil ettiği kabul edilmesine neden oldu.

Lütfi Mestan'ın 10 000 leva kefalet ile serbest bırakılmasına karar verildi. Bu, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 57.maddesi uyarınca şüphelinin gizlenmesinin veya başka bir suç işlemesinin engellenmesi için yapıldı. Bu durumda toplanan delillere dayanılarak alınan kararın bu amaçları yerine getireceğine karar verilmiştir.

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 68.maddesnin 1.fıkrası uyarınca şüphelinin yurt dışına çıkması yasaklandı.

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sesli deliller toplanacak, maddi delil olarak el konulan motorlu taşıtlar incelenecek ve teknik bilirkişi raporu hazırlanması talep edilecek".


DİĞER HABERLER