DOST partisi, Mestanlı'da soykırım şehitlerini andıSalı, 27 Aralık 2016

DOST partisi, Mestanlı'da soykırım şehitlerini andı Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisi 36 Aralık günü Momçilgrad'da (Mestanlı) düzenlediği törenle 32 yıl önce 27 Aralık'ta soykırım sürecini protesto etme esnasında şehit düşenleri andı. 26 ve 27 Aralık 1984 tarihlerinde yöre halkının Momçilgrad'da düzenlediği büyük protestoyu asker ve milis güçleri kana buladı. Birçokları yargılanmadan ölüm kamplarına ve hapislere gönderildi.

Törenin başında konukların şehitler anıtına çelenk ve çiçek koymasından sonra isimleri zikredilen Ravenli Mümün Ahat, Gorsko Dülevolu Abdülazis Bekir ve Mustafa Osman, Austalı Aliosman Ali, Nanovitsa'dan Yusuf Mehmet ve onlarca şehitlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu. Ardından şehitler için Başmüftü Dr. Mustafa Hacı tarafından dualar okundu.

Etkinlikte resmi konuklar arasında DOST Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan'ın yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları ve DOST milletvekilleri, T.C. Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Filibe ve Burgaz Başkonsolosları, Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) Genel Başkanı Doç. Dr. Orhan İsmailov, Razgrad Bağımsız Milletvekili Günay Hüsmen, Türkiye ve Bulgaristan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşçu, İstanbul Esenyurt, Zeytinburnu ve Pendik Belediye Başkanları, Balkan Rumeli Konfederasyonu Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, Bursa BAL-GÖÇ ve Federasyon Başkan Yardımcısı Sadık Yılmaz, Ege Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Hüseyin Kocaman, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Nedim Dönmez, dünya halter şampiyonu Naim Süleymanoğlu, siyasi mağdur Petır Boyaciev, bölge müftüleri, yurt içi ve yurt dışından gelen siyasi mağdurlar, Belene gazileri ve dönemin sistem muhalifleri hazır bulundular.

Belene mağdurlarından Mehmet Ömer, 1984 yılında yaşadığı acı olayları anlattı. Yediği tokatlardan üç gün baygın kaldığını ve Belene'de olduğu sırada evinden beş cenaze çıkmış olsa da, bu yakınlarının hiç birisini ahirete uğurlayamadığını belirtti. Üç buçuk yıl sürgünden sonra sınır dışı edildiğini ifade etti.

Bulgaristan Türklerinin meşalesi Turgut Nuri Adalı'nın koğuş arkadaşı komünist rejimin azılı muhalifi Petır Boyaciev, Bulgarlarla birlikte rejime karşı mücadele eden Türklerin de birer ulusal kahraman olduklarını söyledi. Yüzlerce böyle Türk ve Pomaklarla Stara Zagora'da (Eski Zağra) aynı cezaevinde 10 yıl birlikte kaldığını aktaran Boyaciev, onların onurlu insanlar olduklarını belirtti. Bulgaristan halkının komünist rejime karşı direnmediği iddialarının doğru olmadığının altını çizdi.

Sadık Yılmaz, 1985 yılında kurulan BALGÖÇ'ün Türklük uğruna mücadeleye devam edeceğini kaydetti. BRK Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, önceki yıllarda katıldığı anma törenlerinde hep kürsüye gazilerin, şehit yakınlarının da çıkarılması gerektiğini söylediğini ve artık Bulgaristan Türklerinin yeniden diriliş hareketinin başladığını ifade etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ileten Aziz Babuşçu, soykırım süreci şehitlerini rahmetle ve minnetle anarken Bulgaristan Türklerinin geleceğinin daha iyi olacağına inandıklarını ifade etti. Türkiye'nin her zaman Bulgaristan Türklerinin arkasında olacağının altını çizdi.

Büyükelçi Süleyman Gökçe, "Bugünü eğer yaşayabiliyorsak, bu katlanmak zorunda kaldığınız önemli fedakarlıkların neticesidir. Ama bugünü görebildiyseniz, görebildiysek, yarın için daha büyük ümit var demektir ve bu ümidi yarına taşımakta Türkiye Cumhuriyeti devleti bir bütün halinde devleti ve milletiyle her zaman yanınızda olmuştur ve olmaya devam edecektir kıyamete kadar" diye belirtti.

Lütfi Mestan, şehitlerin yakınlarına ve siyasi mağdurlara dönerek, onların acısını paylaştığını dile getirdi. Orhan İsmailov'u ve Günay Hüsmen'i yanına çağıran DOST Başkanı, "Türklük ve Türkçülük uğruna beraber olacağız. Ne mutlu Türküm diyene" dedi. O acı yıllarda Türkiye'nin Bulgaristan Türkleri'ne sahip çıktığının unutulmaması gerektiğini belirtti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER