DOST Partisi Mleçino'da anma etkinliği düzenlediCumartesi, 24 Aralık 2016

DOST Partisi Mleçino'da anma etkinliği düzenledi DOST Partisi, 24 Aralık 1984 yılında komünist totaliter rejimin başlattığı Bulgarlaştırma sürecine karşı ilk büyük direniş yürüyüşün yapıldığı Ardino'nun (Eğridere) Mleçino (Sütkesiği) meydanında bugün bir anma etkinliği gerçekleştirildi.

Saat 09.00'da başlayan törene DOST Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan'ın yanı sıra T.C. Filibe Konsolosu Murat Muhaciroğlu, Balkan Rumeli Konfederasyonu Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, Bursa ve İzmir BALGÖÇ Temsilcileri, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ve Belene mağdurları temsilcileri katıldı.

Etkinliği yurt içinden ve yurtdışından yüzlerce soydaşımız yaşanılan kötü olayları anarak geçmişten geleceğe ders almak için bir araya geldiler.

BRK Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu yapmış olduğu konuşmasında bundan 32 yıl önce başlatılan mücadeleye bugün yeniden başlandığını, Mleçinoluların başlattıkları bu hak arama mücadelesi için kendilerine teşekkürlerini sunduğunu belirtti.

Filibe Konsolosu Murat Muhacıroğlu buradaki soydaşların verdikleri kahramanca direnişlerin hiç unutulmamasını, gelecek nesillere bunların aktarılması gerektiğini ifade etti. Çocuklarımızın diline, dinine ve kültürüne nasıl sahip çıkılması gerektiğini öğretelim diye konuşan Muhacıroğlu. Tüm şehitleri rahmetle anarak gazilere de sağılık ve baş hoşluğu diledi.

DOST Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan bu anma etkinliklerinin hiç bir partinin olmadığını, sadece Türklerin ve Müslümanların olduğunu ifade etti. Bulgarlaştırma sürecine karşı bu meydana gelerek tepkilerini veren halkımız asıl kahramanlarımızdır diyen Lütfi Mestan, er ve geç 24 Aralık Bulgaristan'daki tarih kitaplarına altın harflerle yazılacaktır dedi. Mestan 1989 yılında ve daha eski tarihlerde yüzbinlerce Müslüman Türk'ün Anavatan Türkiye'ye göç ettiklerini, Türkiye'nin kendilerine kucak açtığını, ondan dolayı hiç kimsenin Türkiye'ye karşı kötü düşüncesinin olmaması gerektiğini söyledi.

Törenin sonunda Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet Bulgarlaştırma sürecinde şehit olanlar için dua okudu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER