Dostlukların zirvesiPerşembe, 25 Şubat 2016

Dostlukların zirvesiDaha iyiye, daha güzele, daha doğruya daha hayırlı olana imza atmak amacıyla. Bursada yaşayan Eğridereliler yine bir örnek dayanışma ruhu içinde oldular. Bugün her zaman kinden daha fazla dayanışmaya, dostluk ve kardeşlik kanaatinde olan Bursa'da yaşayan Eğridereliler hiç bir zaman dostluk ve kardeşlik vasfını kaybetmeyerek.

2001 yılında Bursalı iş adamı Ali Durmaz ve arkadaşları tarafından kurdukları Eğridereliler Kültür ve dayanışma derneğinin.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da gelenek hale getirdikleri Dostluk gecesi buluşmasının 18 'cisini Dernek Başkanı iş adamı Aydın Yılmaz ve yönetiminin organizasyonluğunda 20 Şubat 2016 gecesi Bursa Hilton Convention Center & Spa da gerçekleştirdiler .

Bursanın Nilüfer belediyesinle kardeş şehir olan Ardino belediyesi Derneğimizin daveti üzere gecemizin konuğu olarak onur buldular. Bursada yaşayan Eğridereli kökenli Göçmenler ve dahası Türkiye'nin dört bir yanında olan Eğridereli kardeşlerimizi ve Ardinolu misafirlerimizle Belediye Başkanı Resmi Murad ve heyetiyle beraber gerçekleşen Dostluk gecesi farklı duygular içerisinde gerçekleşti. Çeşitli kuruluşların derneklerin ve siyasi parti temsilcileri ve millet vekillerinin katılımıyla siyasi ayrıma girilmeden Dostluk gecesimiz farkındalık aldı. Farklı kültürleri ve etnikleri içinde barındıran Rodopların guzide şehri Eğridere (Ardino) bu kültürlerin bir arada yaşana bilirliğine örnek bir şehir.

Buluşma gecesi bu kültürlere ve ona ait halk oyunları dans ve müzik gösteriyle açılışa sunuldu. Türkülerimizi ve şarkılarımızı söylemek adına Ardino belediyesi kültür evi "Rodopska iskra"ya bağlı Balkanika folklor grubu bizleri onurlandırdı ve Göçmen camiasını büyüledi. Onların bu performansı gecemizi oldukça renklendirdi ve alkış aldı. Ardinolular bu gecede ülkeler ve kültürler hiç bir zaman çatışmalara sebep değildir imasını ve mesajını canlı örnek olarak verdiler. Ve bu nedenle eğer dünyada barışı sağlamak istiyorsak dostlukları genişletmek istiyorsak toplumlarda dayanışma kardeşliğini tekrar benimsemek olduğunu ilettiler.

Programda oldukça duygulu anlar yaşandı Ankarada terör nedeniyle hayatını kaybeden şehitlerimiz saygıyla anılarak birlik ve barış mesajı verildi. Bizleri oldukça duygulandıran ise kısa bir zaman arayla rahmetli olan Derneğimizin kurucularından kendileri de birer Ardinolu olan dernek birinci başkanımız Sayın Ali Durmaz ve ikinci başkanımız Ahmet Kahraman için dernek tarafından hazırlanan sinevision gösterisiydi. Sinevision gösterisi sırasında oldukça hüzünlendik. Ebediyete intikal eden her iki başkanımızı da rahmet ve saygıyla anıyoruz.
Sayın Aydın Yılmaz konuşmalarının sonunda her iki başkana katkılarından dolayı teşekkür etti ve kendileri adına her iki ailelere şükran plaketi sundu. Çeşitli konuşmaların ardından Eğridereliler Derneğin simgesi olan "Şeytan köprü" figüran dostluk pastasını hep beraber kestiler ve oluşturan simge maketini önünde fotoğraf çekinme fırsatında buldular.

Türkülerimizi, şarkılarımızı söylemek adına göremediklerimizi görmek hasret gidermek, gençlerimizin ve çocuklarımızın tanışmasını sağlamak, dostluğumuzu pekiştirmek sohbet etmek, ekmeğimizi soframızı paylaşmak için bizleri bu günde buluşturan derneğimize teşekkür ve şükranlarımızı sunarız.

Kardeşliği ve dostluğu görmek adına sunulan bu gece bizlerde guzi izlenim bırakmıştır. Bu gün Dünya'da yeniden güç dengesi çalışıldığını görüyoruz neredeyse insanlık hedef alınmış sırada Eğridereliler Derneği her zaman birlik ve beraberlik vurgusu yapmıştır. Dostlukta akide ve inanç birliği içinde söz konusu olan biz Eğridereliler İnsanlık dostluk ve barış adına biz yine göz göze ve gönül gönüle olduğumuzu bütün Göçmenler adına göstermiş bulunuyoruz..

Reşat ALTINDİŞ


DİĞER HABERLER