Dr. Sadık Ahmet'e Sevgi Seli Devam Ediyor!Cuma, 25 Temmuz 2014

Dr. Sadık Ahmet'e Sevgi Seli Devam Ediyor!Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet aramızdan ayrılışının 19. yılında Gümülcine'deki kabri başında dualarla anıldı. Törene katılan T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın "Biz, her zaman ve her şart altında sizlere destek olamaya devam edeceğiz." Sözleri damgasını vurdu.

24 Temmuz 2014 günü düzenlenen Dr. Sadık Ahmet'i anma törenine; T.C. Devleti Adına Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Işık Sadık Ahmet ve Levent Sadık Ahmet, DEB Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Adına Teşkilat Başkanı Musa Yurt, Trakya Üniversitesi Rektörü Yener Yörük, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şube Başkanı Aydın Özcan, Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe S. Müftüsü Ahmet Mete, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, Eyalet meclis üyeleri, belediyelerin meclis üyeleri, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Batı Trakya'daki azınlık dernekleri, Bulgaristan'dan Eğridere Belediye Başkanı Resmi Murat, Kirkova (Kızılağaç) Belediye Başkanı Salih Ramadan, Cebel Belediye Başkanı ve Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali İl Başkanı Bahri Ömer, Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmed, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Başkanı Harun Bekir, Mestanlı Belediye Başkanı Akif Akif, Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza, Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet, TÜRKSAD Başkanı ve Kırcaali Haber Gazetesi Sahibi Müzekki Ahmet'in yanı sıra yaklaşık 50 kişilik bir soydaş heyetinin yanı sıra binlerce Batı Trakya Türkü katıldı.

Tören Dr. Sadık Ahmet için okunan sala ile başladı. Devamında da dualar ve Mesajlar okundu.

DEB partisinin AP seçimlerde aldığı 43 bin oyu temsilen rahmetli Dr. Sadık Ahmet'in mezarına 43 adet gül bırakıldı..

Protokol konuşmalarında Dr. Sadık Ahmet'in yaptığı mücadelelerinden övgüyle bahsedildi ve Batı Trakya Türklerinin ona sahip çıkması istendi. Törende Dr. Sadık Ahmet oğlu Levent'in "Ben rahmetli babam Sadık Ahmet'e hiç oy verememiştim. Ancak iki ay önce rahmetli Sadık Ahmet'e oy verdim, sözleri duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

Protokol konuşmalarında sırasıyla aşağıdaki görüşlere yer verildi:

DEB Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş:

"...Dr. Sadık Ahmet en zor günlerde Batı Trakya Türklerine bir güneş gibi doğdu. Batı Trakya Türklerinin refahı için yılmadan mücadele etti. Batı Trakya Türkleri için hayatının belirli bir kısmını hapishanede geçirdi. Onu bir kez daha rahmet, minnet ve özlemle anmaktayız.
Değerli Batı Trakya Türkleri!

O, aramızdan erken ayrıldı. Kaderin cilvesine bakın ki Batı Trakya Türklerinin tapusu olan Lozan Antlaşması'nın 72. yıldönümünde O, Hak'ka yürüdü, aramızdan ayrıldı. Bizlere ailesini, DEB'i, davayı miras bıraktı. Ben ve arkadaşlarım yılmadan, yorulmadan davaya sahip çıkmaya çalıştık..."

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Adına Teşkilat Başkanı Musa Yurt:

"...Genel Başkanımızın da dediği gibi onun yolunda koşarak yürüdük ve T.C.'nin ve Batı Trakyalıların bize verdiği destekle AP'na ve Yunanistan'a çok güzel bir cevap verdik. DEB partisinin ne kadar güzel yere getirildiğini Batı Trakyalılar gördü ve T.C. gerçekten sizlerle gurur duyuyor. Lozan Antlaşması'nın imzalandığı günde Dr. Sadık Ahmet'i minnet ve şükranla anıyoruz.

Lozan bize bir esaret verdi, acı verdi, pranga verdi. Türklüğümüzden, Müslümanlığımızdan, dinimizden ve dilimizden hiçbir zaman için vazgeçmedik. Batı Trakya Türkleri olarak bundan sonra da vazgeçmeyeceğiz. Batı Trakya davasını sonuna kadar savunacağız. Ümit ediyoruz ki bir sene sonra 24 Temmuz'da geldiğimizde Batı Trakya Türklerinin sorunları ve Türkiye'de yaşayan Batı Trakya Türklerinin sorunları daha da azalarak biteceğine inanıyorum. Dr. Sadık Ahmet'i rahmet ve minnetle anıyoruz."

Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif:

"...Dr. Sadık Ahmet 19. yıl önce aramızdan ayrıldı. O zor günlerde, Batı Trakya tabiriyle tozdan dumandan ferman okunmadığı günde, bir avuç arkadaşıyla beraber Batı Trakya'nın sesini duyurmak ve burada yaşayan insanları insanca yaşatma mücadelesine başlamıştı. Fakat Sadık Ahmet ve arkadaşları ki bu kahramanların birçokları aramızdan ayrıldılar, bazıları da buraya gelemeyecek kadar hastadırlar. Başta Sadık Ahmet olmak üzere bu davaya gönül vermiş fakat aramızdan ayrılmış olan ağabeylerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Hastalara da Allah'tan şifalar diliyorum ve ayrıca tebrik ediyorum.
Gerçekten Sadık Ahmet'in ifadesiyle ki Genel Başkanımızın da söylediği gibi, bugün biz yürüyerek , koşarak bir çığ gibi yuvarlanarak her gün biraz daha büyüyor ve Hak'ın rahmetine kavuşanlar bizi gördüğü gibi o davaya gönül vermiş bütün büyüklerimiz de bugünkü manzaradan memnun olmaktalar. Genç kardeşlerimiz bu davaya omuzladılar. Partinin kuruluşundan bu yana yirmi küsur yıl seçimlerde kendisini göstermediği ve son seçimlerde siyasi arenaya çıktığı zaman etrafımızda kaç kişi kaldık diye baktığımızda gördük ki Batı Trakya Türkleri dün olduğu gibi bugün de dimdik ayakta ve bundan sonra da dimdik ayakta durmaya devam edecektir. Huzurunuzda Batı Trakya Türklerine ve Batı Trakya gençliğine teşekkür ediyorum. Yolunuz kutlu ve hayırlı olsun."

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete:

"İyimser olamıyorum. Çığ gibi büyüyoruz, ama sahipsiz bir çığ gibi büyüdüğümüzü söylemek istiyorum. Batı Trakya Müslüman Türk Toplumu'nun on dokuz seneden beri burada duygularını ifade etmekte ve aileye başsağlığı dilediği anlardan daha öteye gidemediğimizi ifade etmek istiyorum. Batı Trakya'nın sorunları aynı. Sadık Ahmet'in uğrunda öldüğü sorunlar hep aynı. Biteceğe de benzemiyor. Yalnız benim halkımdan, insanımızdan ve burada bulunan herkesten tek bir isteğim var; en azından dik olalım ve bu memlekette dik durmayı başaralım. Çünkü Filistin'de olan olayın dik duramamaktan olduğunu düşünüyorum. Bir damlayla başlayan bir devletin kuruluşu, bugün oradaki sahipleri bir damla bırakmış. Batı Trakya Müslüman Türk Toplumu'na eğer eğilmeye veyahut da sıkıntıların ve baskıların karşısında, iki büklüm olmaya başlarsa sırtına bindikçe binilecektir. Sahip olduğumuz, bugüne kadar var olmamızda en büyük etken olan birlik beraberlik ve dik durmamızın bundan sonra da saygılarımla istirham ediyorum."

T.C. Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener:

"...Benim katıldığım üçüncü Sadık Ahmet anma töreni. Ben kendimi çok şanslı hissediyorum, çünkü rahmetli Dr. Sadık Ahmet'le daha hayattayken tanışmıştım. Bunu ömrümün sonuna kadar güzel bir anı olarak hatırlayacağım. Üçüncü törenim. Görüyorum ki soydaşlarımız bu sene adımları daha dik geldiler. Allah Bir daha Batı Trakya Türkünün alnını düşürmesin ve dik olsun inşallah. İki sene önceki konuşmamda söylemiştim. Afganistan'da görev yaparken konuşuyorduk. Bir Özbek siyasetçi bana Batı Trakya'nın Sadık Ahmet'i var demişti. Gerçekten de Balkanlar'ı ve Türkiye'yi aşan bir ün. Eminim ki şu anda hissediyor ve duyuyor.

Son olarak şunları söylemek istiyorum: Mensubu olmaktan guru duyduğum Dışişleri Bakanlığı'nda bana mektup göndermek istiyorsanız, Osman İlhan Şener, Dışişleri Bakanlığı, Dr. Sadık Ahmet Caddesi yazacaksınız. Benim bakanlığım önündeki sokağa Dr. Sadık Ahmet adını verdi. Ben de bundan gurur duyuyorum."

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin:

"...Bugün akşamın gurubunda farklı, farklı olduğu kadar da anlamlı bir vesileyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bir araya gelmemizin nedeni büyük insan, lider kişi, şehidimiz aradan on dokuz yıl geçse de onun fikirlerinin, onun başlatmış olduğu eyleminin bir göstergesi olarak, bugün Türkiye'nin değişik vilayetlerinden ve Batı Trakya'daki Türk Azınlığı'nın bir araya geldiği toplantıdayız. Biliyoruz ki DR. Sadık Ahmet sadece ve sadece Batı Trakya'ya örnek olmuş bir lider kişi değildir, O, bütün Balkanlar'ın aynı zamanda lideri olmuş ve onlara liderlik niteliğini veren bir şahsiyettir. Onun yapmış olduğu ve onun başlamış olduğu çalışma, bugün o bayrak bulunduğu yerden alınmış ve gittikçe büyüyen bir şekilde devam etmektedir. Dr. Sadık Ahmet'in bir kartopu misali bir tepeden bırakılan ve gittikçe büyüyen bir çığ gibi büyümüş ve aradan on dokuz yıl geçse de bugün bu toplumları, ona gönül verenleri bir araya getirmesini becermiştir. Onun ömrü kısa olmuştur. Onun ömrü belki ikindi gölgesi olmuştur, amma yapmış oldukları ve başlamış oldukları çalışmaları gelecek nesillere örnek bir çalışmadır..."

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan:

"...İsmine Sadık Ahmet Caddesi verilen bir şehrin milletvekiliyim. Buradan üç bin km. uzakta, Iğdır'da Dr. Sadık Ahmet caddesi var. Ne mutlu size ki sizin içinizden, bağrınızdan çıkan bir vatanseverin ismi Türkiye'nin ta ucunda bir caddeye verilmiş. Sadece Iğdır'da mı? Biraz önce Konsolos Bey ifade etti, Ankara'nın merkezi caddesinde ve Türk dünyasının değişik bölgelerinde Sadık Ahmet caddeleri var. Bu sebeple siz Sadık Ahmet'i sadece kendi lideriniz olarak görmeyin, biz onu Türk dünyasının çok kıymetli liderlerinden birisi olarak görüyorduk.

Öncelikle Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli'nin Batı Trakya Türk halkına selamlarını iletmek istiyorum ve ardından da şunu bilmenizi isterim. Sayın müftüm biraz önce ifade ettiler. Burada Batı Trakya Türklerinin sorunlarının devam ettiğini söylediler. Sayın müftüm, Türk Milleti sizinledir. Türk Milleti'nin desteği her zaman sizinle beraber olacaktır. Türk dünyasının değişik köşelerinde Sadık Ahmet caddeleri varsa, emin olunuz ki Türk dünyasının kalbi sizinle atmaktadır.

Bugün TBMM'ni temsil eden partiler olarak buradayız; Sayın bakanımız, sayın milletvekillerimiz ve sayın belediye başkalarımız. Bu da şunu gösteriyor: Batı Trakya meselesi bizim için milli bir meseledir, bizim için siyaset üstü bir meseledir ve bizim için Batı Trakya söz konusu olduğunda bütün siyaset kaygıları bir tarafta kalır.

Çok değerli Batı Trakya Türk halkı!
Elbette ki demokrasi talepleriniz hala yerine getirilmiş değil! Demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden yerlerde Batı Trakya Türk Azınlığı en basit demokratik haklarını alamamıştır. Sizin bu demokratik mücadelenizde, MHP ve Türk Milleti'nin bir mensubu olduğumuzu ifade eder ve saygılar sunarım."

CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü:

"...CHP Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu'nun selamlarını belirterek sözlerime başlıyorum. Tabii bugün yine bir 24 Temmuz gibi büyük bir dava adamının mücadele insanının Dr. Sadık Ahmet'i kabri başında anmak üzere yine toplandık. Bundan tam 19 yıl önce kaybettik Dr. Sadık Ahmet'i; genç yaşta, 48 yaşında şüpheli bir trafik kazasıyla aramızdan ayrıldı. Onu genç bir yaşta kaybetmemize rağmen O, ömrüne o kadar çok şey sığdırdı ki, mücadelesinin kapsamı o kadar çok genişti ki, bu gün 19 yıl sonra hem burada Batı Trakya'da, hem de Anavatan Türkiye'de onu hatırlıyor ve anıyoruz. Türkiye'den insanlar buraya geliyor. Batı Trakya'nın kentlerinden, köylerinden insanlar özlem ve minnet duygularıyla burada buluşuyor; işte aynı bugün bir 24 Temmuz'da daha olduğu gibi. Aslına bakarsanız her şeyi özetleyen üç şeyi özetleyen üç kelime var, üç kelimenin altı çizilmesi gerekiyor; mücadele, kararlılık ve cesaret. Peki halkı için neyin mücadelesi verildi Sadık Ahmet tarafından? Halkı ne için liderleri olarak kabul etti Sadık Ahmet'i? Onun etrafında neden toplandılar? Ne istiyordu bu insanlar? O kadar basitti ki aslında, tek istedikleri vardı; kendi kimliklerini özgürce kullanabilmeyi istiyorlardı. Kültürlerini, inançlarını özgürce yaşayabilmelerini istiyorlardı. Okullarında okutmak istiyorlardı çocuklarını. "Ben Türküm" diyebilmek istiyorlardı. Herkesin istediği birdi. Bugün yıldönümü olan Lozan Antlaşması ile kazanılan haklarını kullanmak istiyordu Batı Trakya'daki insanlar.

Mücadelenin ortak amacı buydu, yaktıkları ışık buydu.
İşte bu mücadelenin en hararetli anında Sadık Ahmet'i şüpheli bir kazayla kaybettik. Ama unutulmamalı ki burası Trakya toprakları. Bu topraklar bereketli. Bu topraklar Mustafa Kemal'i yetiştiren topraklar, Sadık Ahmet'i yetiştiren topraklar; nice Sadık Ahmet'ler yetiştirecektir bu topraklar. Ve unutulmamalıdır ki bu topraklar vefalı topraklardır. Unutmaz! Kendisi için mücadele vereni de unutmaz! Ve unutmadı işte. 19 yıl sonra yine Sadık Ahmet'i anıyoruz, yine şükran ve minnet duygularımızla her zaman da hatırlayacağız.
Bazı şeyleri konuşmak lazım. Acı olan şu: Sayın İskeçe Müftümüz söyledi. Dünden bugüne ilerleme kaydedemiyoruz. Lozan Antlaşması'ndan ya da geçelim, sadece insan onurundan kaynaklanan haklarımız dünden bu yana biraz daha kısıtlanıyor; hem de bir AB üyesi olan Yunanistan toprakları içerisinde.
Sevgili Hemşehrilerimiz!

Durmak, geriye gitmektir. Yürümek zamanı yakalamaktır. Koşmak ancak ilerlemektir! O yüzden koşmak zorundayız. Bu koşuyu da birlikte vermek zorundayız.

Batı Trakya Türkü kendini yalnız hissetmemeli; yalnız kalmamalı, hem Batı Trakya'da, hem de Türkiye'nin doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi her bir coğrafyasında insanlar karşılıklı olarak bilmeli ki Türkiye'de de, Batı Trakya'da da benim bir demem var, bir ninem var, amcam var, dayım var, halam var,oğlum var, kız kardeşim var, diyebilmeli.

İşte hepimiz ortak bir paydada buluşmalıyız. Demeliyiz ki, bu dava bir milli davadır, diye. İşte biz şu düşüncedeyiz: Bu davanın iktidarı yok! Bu davanın muhalefeti yok! Hepimiz için ortak payda, ortak bir zorunluluk..."

T.C. Devleti Adına Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç:

"...Bugün ölümün 19. yılında Dr. Sadık Ahmet'i minnet ve şükranla anıyoruz. Tabii ki bundan 19 sene önce vefat eden ve Hak'kın rahmetine kavuşan sizlerin arasından çıkmış olan lideriniz Dr. Sadık Ahmet, gerçekten büyük bir başarının, büyük bir iradenin ve bir dava insanının örneğini gösterdi.

Konuşmamın başında T.C. Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın selam ve sevgilerini iletmek istiyorum.
Biliyorsunuz yeri geldi milletvekili olarak, yeri geldi sadece bir sivil toplum lideri olarak mücadele etti. Sizlerle bir arada mücadelesini sürdürdü ve bundan 19 sene önce de aramızdan ayrıldı.

Dr. Sadık Ahmet, verdiği mücadeleyle çok ciddi bir ışık yaktı; ciddi bir alev harekete geçirdi. Tabii ki bugün hala sorunlarımız var. Onları hep beraber, el ele çözmek için de bizler çalışacağız; birlikte çalışacağız. Ama şunu da unutmamak lazım ki: Bugün burada beraber olmanın büyük bir anlamı var. Buraya gelmenin ve burada olmanın aynı duyguyu paylaşmanın ve aynı davayı paylaşmanın büyük bir anlamı var. Değerli milletvekillerimiz dile getirdiler. Farklı siyasi temsilciler olarak biz buradayız, beraberiz. Çünkü TBMM'nin iradesini hep birlikte temsil ediyoruz.

Tabii ki burada yaşadığınız topraklarınızda bazı haklarınızdan mahrumsunuz. Ama şunu da görüyoruz ki, düne nazaran Yunan makamlarıyla olan iletişiminizde, ilişkilerimizde daha iyi bir noktadasınız. Ben ümit ediyorum ki hep beraber çalışarak ve Dr. Sadık Ahmet'ler aranızdan çıkacaktır, onlarla beraber çalışarak yarın çok daha iyi bir noktada olacağız.

Biz, her zaman ve her şart altında sizlere destek olamaya devam edeceğiz. T.C. Devleti, her zaman sizin yanınızda olmaya devam edecektir. Şuna da inanıyoruz: Sizler yaşadığınız topraklara büyük katkılar sağlayacaksınız ve sağlıyorsunuz. Sizlerin buradaki varlığı buranın zenginliğidir. Sizlerin buradaki varlığı, burada güçlü olmanızın, birlikte olmanızın sonucu olarak zenginlik yaratacaktır. Gençlerinize ve gelecek nesillerinize inancınızı, dilinizi, örf ve adetlerinizi aktarmakta ihmalkar olmayın; çünkü kültürümüz, inancımız, medeniyetimiz kuşaktan kuşağa geçtikçe ve inançlarımız aktarıldıkça bizler burada yaşamaya devam edeceğiz. Eğer inançlarımız, değerlerimiz ve davamız nesilden nesile aktarılmasaydı bugün burada Dr. Sadık Ahmet'in torunları olmazdı. Onlar bugün buradalar ve delerinin izinde yürümeye devam ediyorlar.

Ne yazık ki 19 yıl önce talihsiz bir trafik kazasında Dr. Sadık Ahmet'i kaybettik; ama davası, inancı ve uğruna savaştığı, davasını yaşattığı sizler buradasınız. Bu çok önemli ve çok değerlidir.

Evet, AP seçimlerinde 43 bin oy almanın bir önemi var, çünkü bu buradaki birlikteliğin siyaset arenasındaki yansımasıdır. Bu birliktelik ve beraberlik olduğu zaman da, gerçekten inanıyorum ki sizler gelecekte çok daha başarılı yerlerde olacaksınız. Burada seçilmiş müftülerimizle, büyüklerinizle hep beraber inancınızı yaşatmaya devam edeceksiniz.

Ben, bir kez daha Dr. Sadık Ahmet'i rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Mekanı cennet olsun inşallah, nur içinde yatsın. Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Allah'a emanet olunuz."

Dr. Sadık Ahmet'in ailesi adına oğlu Levent Sadık Ahmet:

"...19 yıl aradan sonra hayatımda yaşamış olduğum en acı günü, tüm acılarımı, nerdeyse tüm acılarımı benden ve ailemden buharlaştırırcasına aldığınız için sizler gerçekten teşekkür ederim.
Sayın Bakanım!

Çocuk yaşta elime alıp incelendiği ilk madalya Sadık Ahmet'in Celâl Bayar Azınlık Lisesi'nde cirit atmada almış olduğu ki Sadık Ahmet bir köylü çocuğuydu, cirit atmayı Celal Bayar Lisesi'nde öğrenmişti. Daha sonra şahsımın bazı başarıları oldu. Şu anda dedesinin yolunda ilerleyen dedesinin adını taşıyan büyük oğlum Sadıkhan'ın kazanmış olduğu madalyalarla gurur duyuyoruz.
Değerli protokol!

Batı Trakya Türkleri dünyanın belki de en büyük takımı. Bizler kurallara uyan bir takım azınlığıyız; sarı kartın uyarısını, kırmızı kartın takıma ne kadar zarar verebileceğini, diskalifiye olmanın bedelini ise çok iyi biliriz. Ancak, hile yapmayı bilmeyiz. Kural değiştirmeyi, şike yapmayı, çelme takmayı bilmeyiz; bilenleri ise takımdan ihraç ederiz.
Sayın Bakanım!

Bugün aramızda yetmiş beşe yakın spor kulübü temsilcisi var. Derece almış yüzücüler var, hakemlerimiz var, dağ bisikletçilerimiz var, güreşçilerimiz var, futbolcu arkadaşlarımız var, savunma sanatları öğretmenlerimiz var, dalgıçlar var, kısaca spor dallarının büyük bir kısmı tek beden olarak burada.

Sadık Ahmet, namuslu ve dürüst bir insandı, ama sporcuydu. İşte böyle bir nesil de peşinden gelmekte. Yani gençlik, disiplin, terbiye, azim ve davaya bağlılık var. Olmayan ise riya, dedikodu, yalan ve tembellik.

Bizler siz değerli büyüklerimizden aldığımız örf, adet ve terbiye ile bu davaya Batı Trakya tabiriyle sımsıkı sarılmaktayız. Dinamik bir gençliğiz. Duruşumuz açık ve net. Elif gibi dimdik duruyoruz. Batı Trakya Türkü için ise en iyi doping siz değerli misafirlerimiz, garantör devlet T.C.'nin elini omzumuzda hissetmesidir.
Değerli Dostlar ve Soydaşlar!

19 yıl önce Hayatımız altüst oldu, ancak, ben ve ailem dimdik ayakta durduk. Duruşumuzu hiç o zaman ve şartta bozmadık ve bozmaya da hiç niyetimiz yok. Bundan iki ay önce 25 Mayıs 2014 tarihinde düzenlen AP seçimlerine rahmetli Sadık Ahmet'in kurmuş olduğu DEB partisi ilk defa aday oldu. Halkımız mirasa sahip çıktı. Liderinin partiyi kurmuş olduğu ilk günkü coşku ve heyecanla sahip çıktı. Sonuç: Birinci oldu! Disiplin, yine disiplin.

Gençler büyüklerin desteği ve manevi gücüyle başardık ve iki ilde birinci olduk. Üç dört yıl önce yine bu kürsüde, rahmetli babamın huzurunda siz değerli arkadaşlarım ve değerli büyüklerimle şunu ifade etmiştim: Organize olmuş olan topluluklar, organize olmamış yığınları yönetir. Bunun en güzel göstergesi 25 Mayıs Batı Trakya Türkünün tarih yazmasıdır. Yine aynı kürsüden sizlere vermiş olduğum söz vardı. Bize, aileye ihtiyaç duyulduğunda en ön safta yerimizi alacağımıza dair söz vermiştim. Hatırlasınız onu da yaptı. DEB partisi bize kararını açıkladığında her şeyimizden vazgeçtik ve Batı Trakya'da gece gündüz çalıştık. Ben rahmetli babam Sadık Ahmet'e hiç oy verememiştim. Ancak iki ay önce rahmetli Sadık Ahmet'e oy verdim. Ben, bize, aileye, bana, kız kardeşime, eşime rahmetli Sadık Ahmet'e oy verme hakkını sizler bize verdiğiniz ,den dolayı ben size teşekkür ederim. Siz DEB partisini 43 bin oyla birinci parti yaptınız. Bu başarı benim değil, bu başarı bizim! Ben, sen kelimelerini lügatimizden çıkartmamız gerekir; biz varız! Hamdolsun sözümüzü yerine getirme fırsatı bulduk. Sizleri sevgili babam Dr. Sadık Ahmet'i şaibeli bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrılışının 19. ölüm yıldönümünde bizleri yalnız bırakmadığınızdan dolayı, bize güç ve kudret verdiğinizden dolay, rahmetliye ve tüm, ölmüş olan ve bu mücadeleye emeği geçen büyüklerimize dua ettiğinizden dolayı şahsım, alem ve Batı Trakya Müslüman Türk halkı adına çok teşekkür ederim."

Programın ikinci ayağı Sirkelli köyünde mevlit ve iftarla devam etti. Dr. Sadık Ahmet Ailesi ve DEB partisinin verdiği İftara yaklaşık 4.000 kişi katıldı. İftardan sonra Sayın Bakana Sirkelli Futbol Takımı'nın bir formasıyla çiçek takdim edildi.

Hatırlanacağı gibi Dr. Sadık Ahmet bundan 19 sene önce bir 24 Temmuz günü trafik kazasında hayatını kaybetmişti. Belki O, aramızdan zamansız ayrıldı, ancak Batı Trakya Türkleri O'nu unutmuyor ve kendisine olan sevgi seli her geçen artarak devam ediyor. Bir kez daha mekanı cennet olsun diyoruz.

Fotoğraflar ve video: Kırcaali Haber


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER