Dr. Saffet Bakırcı: "Kuran'ı ve Peygamberimizin sünnetini öğrenelim"Cuma, 27 Nisan 2012

Dr. Saffet Bakırcı: Bugün Kırcaali merkez camiide kutlu doğum programında yer alan Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet'in ve Bulgaristan Müslümanları Yüsek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet'in Konya Üniversitesinden Hocaları Dr. Saffet Bakırcı Kırcaali Haber gazetesi için kısa bir mülakat verdi. Din adamı kendisini, "Memleketim Konya, emekli din dersi öğretmeniyim. 3 tane çocuğum var. Allah bütün Müslümanlara hayırlı evlatlar versin, onlardan da 8 tane torunum var. Büyük oğlum İstanbul'da imam hatip öğretmeni, küçük oğlum Elaziğ da imam, ikisi arasındaki kızımın eşi de Denizli'de din dersi öğretmeni" diye tanıttı.

Hoca Kırcaali ziyareti ile ilgili, "Bulgaristan'a ilk defa kutlu doğum programlarına katılmak için geldim. Ben buraya kendi evime davet edilmişim gibi geldim. Burada da aynen öyle karşılandım. Gittiğim her yerde benimle beraber Cennet'e gitmesi gereken Müslüman kardeşlerimin yanında buldum kendimi. Peygamber Efendimizin bana öğrettiğine göre, ben bir Müslüman'ı sevmezsem, Allah bana cennet vermiyor. Bunun için Bulgaristan'ı bu anlamda çok seviyorum. Buradaki kardeşlerimin misafirliklerinden de, ilgilerinden de, anlattığımı dinlemelerinden de, anlattığım doğrultusunda değil, kendi inançlarını benimle hatırladıkları için, daha iyi olma çabalarından da memnunum. Ümit ediyorum ki, bundan sonraki dönemde onlar daha iyi olacaklar. Bir eksikliklerimiz var, bu sadece Bulgaristan için geçerli değil, dünyanın değişik yerlerini gezdim ve şunu anladım ki Türkçe düşünen ve konuşan insanlar olarak biz dinimizi az biliyoruz, yani varlık sebebimiz olan dinimizi az bilen insanlarız. Ben de bunu onlara hatırlatıyorum.Bu din bizim dinimiz, bu Peygamber bizim Peygamberimiz, bu kadar kutlamalara, törenlere, ya da bu kadar uygulamalara katılan Müslümanlar sadece Peygamberi sevdiği için, Müslüman oldukları için katılıyorlar, salt bir meraktan dolayı katılmıyorlar. Durum böyle oldukça, bu insanların sevdikleri Peygamberi tanımaları lazım, O ne demiş, O nasıl yaşamış bilmeleri gerek. Ben de bunun üzerinde duruyorum. Onlar da bunu seviyorlar, ben böyle dedikçe memnun olduklarını görüyorum, teşekkür ediyorlar. Ben de onlara çok ama çok teşekkür ediyorum" diye ifade etti.

Din adamı, "Kırcaali camisinde okuduğum vaizde Allah'ın affının büyük, tövbenin ciddi olduğuna dikkat çektim. Yani her bir Müslüman bugüne kadarki hayatında yanlışlarını bitirmeli ve yeniden güzel bir hayata niyet etmelidir. Bunun için de çok basit, kolay bir program öneriyorum. Birinci olarak yaptığımız iyilikleri bir bir arttırmak ve ikincisi de yaptığımız kötülüklerden bir bir vazgeçmek. Belki de bunun en kolay yapılabilecek programı her gün bir ayet, bir hadis yazıp, elimize alıp karşılaştığımız insanlara duyurmaya çalışmaktır. Böylece bu hadis ve ayet doğrultusunda hayatımızı yeniden güzelleştirmek derdindeyim. Böyle bir program yapılmasını istiyorum. Müslümanım diyen herkesin Allah'ın kitabı Kuran-ı Kerimi ve Peygamberin sünnetini öğrenmelerini tavsiye ediyorum" diye altını çizdi.

Dr. Saffet Bakırcı son olarak Müslümanlara hitaben, "Bugün Müslümanların birbirine gücü yeten bir dua ve tebessümdür, bunu bırakmayalım, Müslümanlara ve kendimize dua edelim ama Kuran ve sünnet öğrenmeyi birinci, ilk, tek, ikincisi olmayan işimiz olarak kafamıza takalım. Şunu bilelim ki, başka çaremiz yok" mesajını verdi.

Saffet Bakırcı yarın Haskovo Bölge Müftüsünün daveti üzere katılacağı Kutlu Doğum Programından sonra Türkiye'ye döneceğini paylaştı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER