Dundee Precious Metals Şirketi, Krumovgrad ilçesinin ekonomisini canlandırıyorPerşembe, 02 Şubat 2023

Dundee Precious Metals Şirketi, Krumovgrad ilçesinin ekonomisini canlandırıyor

Kanada merkezli Dundee Precious Metals Şirketi, tarım, hayvancılık, imalat ve hizmet alanlarında yürütülen onlarca projeyi destekleyerek Krumovgrad (Koşukavak) ilçesinin ekonomisini canlandırıyor. Dundee Precious Metals Krumovgrad (DPMK) Şirketi ve Krumovgrad Belediyesi tarafından oluşturulan özel bir fon, 4 yıldır halihazırda devam eden iş projeleri için milyonlarca leva hibe desteği veriyor. Şimdiye kadar 128 kişiye istihdam sağlayan 48 proje onaylandı. 2022 çok başarılı bir yıl. 22 girişimci, proje başvurusunda bulundu. 15 proje onaylandı ve halihazırda uygulanmaya devam ediyor. İlk proje fikrinin devamı niteliğinde olan geçmiş yıllardan projeler var. Şimdiye kadar hiçbir proje başarısız olmadı.

Başvuru koşulları olabildiğince kolaylaştırılmıştır. Krumovgrad ilçesi sakinlerinden başka diğer ilçelerin sakinleri de başvurabilir. Şart 5 ile 10 iş pozisyonu açmalarıdır. Maksimum destek tutarı 200 000 avrodur. DPMK, bu tutarın %55’ini hibe olarak veriyor, ortaklık yaptığı KBC Bank ise tutarın %35'i kadar uygun kredi sağlıyor. Başvuran, tutarın %10'u kadar katkı payı sağlıyor. Fon ayrıca girişimcinin bankaya olan kredisini garanti eder. 2022 yılında onaylanan 15 proje 3 272 727 leva tutarında olup bu miktarın 2 milyonu DPMK tarafından sağlandı.

Yararlanıcılar, mali desteğe ek olarak ortaklık yapılan banka ve danışmanlık şirketi Smart a Group'tan danışmanlık hizmeti de alıyorlar.

Fon bugün son derece başarılı bir yılın arkada kaldığını bildirdi. Bu, Krumovgrad Belediyesi binasında düzenlenen resmi bir törenle oldu. Törene yararlanıcılar, ortaklık yapılan bankanın temsilcileri, medya temsilcileri katıldı. Fonun kurucu ortaklarından DPMK Krumovgrad Şirketi Operasyon Müdürü Lübomir Haynov ve Krumovgrad Belediye Başkanı Sebihan Mehmet de hazır bulundular. İkili, projeleri 2022'de finansman desteği alma hakkı kazanan girişimcilere birer plaket ve sertifika takdim ettiler. İlk takdiri, tarım projesiyle Radostina Stoeva aldı.

Fonun Yönetim Kurulu Başkanı Krasen Kiskinov, herkesin teşvik edildiğini vurguladı. Kiskinov, 2022 yılına ilişkin sonuçları sundu. Onaylanan 15 proje var. Bunların 6'sı tarım ve hayvancılık, 4'ü imalatta ve 6'sı hizmet alanında uygulanıyor. 33 kişilik yeni istihdam yaratıldı. Şimdiye kadar Momçilgrad ilçesinde çalışan bir göçmenin olduğu gibi Krumovgrad ilçesi dışında da destek almaya hak kazananlar var.

Krumovgrad Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, fonun tüm hızıyla çalıştığını belirtti. Belediye Başkanı, “Ona büyüyen bir çocuk olarak bakıyoruz ve onun adına mutlu oluyoruz. Sürdürülebilir işler yaratılıyor. Gençler burada kalıyor. Yurt dışından dönenler de var. Tütün üretimini kırmızı kapya biber üretimi ve hayvancılıkla değiştiriyorlar. Yapımı devam eden konserve fabrikası gururumuzdur. Bu fabrika, tarım ürünlerini yerinde değerlendirecek. Hayalim hayvancılıkla uğraşanlara yardımcı olacak mandıra ve mezbaha projelerinin hayata geçirildiğini görmemizdir” diye kaydetti. Sebihan Mehmet, yararlanıcılar tarafından üretilen ürünlerin sergilendiği geçen yıl düzenlenen fuarın güçlü izlenim bıraktığını anımsattı.

Fondan yararlanan Krumovgrad sakinleri, hazırladıkları bir video ile başarılı uygulamaları paylaştılar. Bir tekstil baskı atölyesi, Türkiye ve Batı Avrupa'ya ihracat yapacak, bir arıcı dış pazarlar için üretim yapar, bir metal fabrikası yine ihracat için hidrolik silindir yedek parçalar üretecek.

KBC Bank, bu yıl da iş projelerinin finansmanı ve ek finansmanı ile ilgili herhangi bir sorun olmayacağına dair güvence verdi.

Fon temsilcileri, “Kendimizi sürekli hız kazanan bir jet uçağı pilotları gibi hissediyoruz diye ifade ettiler.

Georgi KULOV


DİĞER HABERLER