Dundee Precious Metals Şirketi, üç yıl üst üste rekor miktarda altın üretimi yaptıSalı, 11 Ocak 2022

Dundee Precious Metals Şirketi, üç yıl üst üste rekor miktarda altın üretimi yaptı

Dundee Precious Metals (DPM) Krumovgrad (Koşukavak) Şirketi, üst üste üçüncü yıl Bulgaristan'da işlettiği iki maden ocağında altın arama ve üretim faaliyetleri hakkında rapor sundu. Geçen yıl için ilk sonuçlara göre, 2021 yılında Kanada merkezli şirket, Krumovgrad (Koşukavak) kasabası yakınındaki Adatepe'deki ve Çelopeç'teki altın ocaklarından toplam 310 bin ons altın elde etmeyi başardı. 2020 yılına göre artış ise 11,7 bin ons altın fazla olup neredeyse yüzde 4 oranını buluyor.

Daha yüksek toplam miktar ise Adatepe Maden Ocağı’nda elde edilen altının geçen yıl 118,7 onstan bu yıl 133 bin onsa yükselmesinden kaynaklanmaktadır. Çelopeç'teki altın ocağından elde edilen altın miktarında ise 2,6 bin onstan 177 onsa kadar düşüş gerçekleşti.

DPM Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü David Pay, son üç ayda "Adatepe Maden Ocağı’nda elde edilen 49 bin ons altınla üretimde rekor seviyede artış gerçekleştiğini kaydetti. Pay, “Sonuç olarak 2021, üç yıl üst üste rekor miktarda altın üretimi gerçekleştirdiğimiz DPM için çok güçlü bir yıl oldu” dedi.

İki maden ocağında elde edilen bakırın miktarı ise, 2020'de 35,6 milyon funttan toplam 37.4 milyon funta kadar hafifçe düştü.

Bir yıl önce piyasada 1.850 dolardan işlem gören ons altın, bugün 1.800 doların biraz üzerinden işlem görüyor.  


DİĞER HABERLER