DÜNYA ÇOCUKLARLA GÜZELÇarşamba, 21 Nisan 2010

DÜNYA ÇOCUKLARLA GÜZEL17 Nisan Cumartesi günü, saat 11.00' da Şumen (Şumnu) Belediye Salonunda Nazım Hikmet Kültür Evi, Şumnu Kültür Evi Derneği ve Şumen Belediyesi'nin ortak işbirliğiyle Mustafa Kemal Atatürk' ün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilan etmesi nedeniyle "Dünya Çocuklarla Güzel" başlığı altında kompozisyon yarışmasının ödül töreni düzenlendi.
Kompozisyon yarışmasına ilgi çok büyük oldu. Çeşitli yaş guruplarından toplam 60 çocuk katıldı. Misafirler arasında T.C. Burgas Başkonsolosluğu'ndan Sn. Korkut Yirmibeş ve Sn. Nihal Sarıöz, Şumen Belediyesi temsilcisi Filiz Hasan, Bölge Müftüsü Mesut Mehmet, şair ve yazarlar, okul müdürleri ve öğrencileri, köy muhtarları, çeşitli etnik derneklerin temsilcileri, ressamlar ve aydın kişiler. Yarışmada kazananları belirleyen Jüri üyeleri Ali Bayram, Fikriye Mehmet ve Şevki Topçu oldu. Ödül töreni sunucularından Şumnu Kültür Evi Başkanı Sayın Nurten Remzi,

"Törem, Örfüm, Adetim diyenler,
Sazım, Sözüm, Türküm, Şarkım diyenler,
Şiirim, Manim, Ağıtım, Gazelim,
Tarihim, Milletim, Dilim, Dinim,
Kültürüm, Bayramım, Törenim, Şölenim diyenler
Hoş geldiniz!" sözleri ile sunumuna başlayarak Davul Grubu'nun güm güm tek tek'leri eşliğinde herkesi duygulandırdı. Devamında" Değerli artkadaşlar, bizler, Katolik bayramı olan 14 Şubat Sevgililer Günü, Amerika'dan başlayan 8 Mart Kadınlar Günü, Asya'dan gelen Marteniçka Bayramını kutluyoruz, Hıristiyanların Kızıl Yumurta Bayramında hep beraber yumurta boyamayı severek yapıyoruz. Aynı şekilde Selanik'te doğan büyük Türk önderi Atarürk'ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı da ilk kez esmer, beyaz, sarı, ırk, din, dil ayırımı yapmadan Bulgaristan'ın bütün çocuklarıyla bugün kutluyoruz ve bundan sonra her yıl kutlamaya devam etmek isteğimizdir", dedi.
Ödül töreni programına gösterileriyle Güzel Sanatlar Merkezi'nden piyanocu Svetlozar Zlatkov, Şumnu Kültür Evinden Davul Şov Grubu, Kız Saz Orkestrası ve Destan Folklor Grubu, Evrolil Okuma Evinden çocuk şiiri ile Svetlö Petrov, Şafak Okumaevi'nden Beylan Behçet, Berkan Rufi ve sazcı Behçet Hüseyin, ney ve saz sunumuyla Rusçuk İmam Hatip Lisesi Müdürleri Süleyman İsmail ve Ali Ortapınar, Şumnu Dimitır Blagoev Okulu'ndan müzisyen İvo Selev ve Etnik Folklor Koro Grubu, Trınak köyü genç müzisyenlerin Kardeşler Orkestrasından Emrullah, Sevgin ve Akif renk kattı.

Kazananlar iki gurupta belirlendi.
2 ile 6'cı sınıflar arasında ilk beşte yer alan yarışmacılar şunlardı:
Birinci: Şirin Cevdet, Yasenkovo,
İkinci: Melika Necmi, Cebel,
Üçüncü: Özlem Sedat, Hitrino,
Dördüncü: Filiz Ridaeva, Şumnu Trayko Simeonov Okulu,
Beşinci: Belgin Reyhan, Gradişte.

7 ile 10'cu sınıflar arasında ilk beşte yer alanlar ise:
Birinci: Nilay Orhan, Şumnu Matematik Okulu
İkinci: Şirin Şenol, NÜVVAB
Üçüncü: Aynur Yücel, Pristoe
Dördüncü:İlyas Beyhan, Hitrino
Beşinci: Hatice Fikri, Byala Reka.

Jüri üyeleri yarışmaya katılan 64 kişi arasında dereceye girenleri belirlerken çok zorluk çekti. Yetenekli çocuklarımızı sevindirmek için teşvik ödüllerini Çernookovo'dan Sevim Ercan, Braniçevo'dan Ayla Nazmi, Razvigorovo'dan Ali Mehmet, Şumnu Sava Dobroplodni Okulun'dan Aslı Ahmet, Çernolik'ten Nilay Sali, Omutag Şafak Okumaevi‘nden Meyra ve Merve, Jivkovo'dan Neşe Hidayet, Vırbitsa'dan Aykut Mustafov, Omurtag'tan Bahtişen Bedrieva, Cebel'den Esin Hasan, Jivkovo'dan Sevgi Nedim, Şumnu İnşaat Teknolojileri Okulun'dan Serdal Mehmed, Rusçuk'tan Sinem Ahmet ve Şumnu Sava Dobroplodni Okulundan Şeyla Rafailova verdiler.

Ödül töreninin sonunda "Hepimiz Kardeşiz" türküsü eşliğinde yarışmaya katılanlar ve seyirciler sahneye çıkarak hatıra fotografı çektiler.


DİĞER HABERLER