Dünya Sağlık Örgütü, Kırcaali’de basma cinsi tütün üretimini yok ediyorÇarşamba, 29 Mart 2017

Dünya Sağlık Örgütü, Kırcaali’de basma cinsi tütün üretimini yok ediyorBasına açıklamada bulunan Tütün ve Tütün Ürünleri Enstitüsü Tütün Üretim Teknolojileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dimitır Dimanov, "Dünya Sağlık Örgütü, Kırcaali'de basma cinsi tütün üretimini yok ediyor. Gerçekte en popüler Bulgaristan'da üretilen cins tütünler olan Cebel basma 1, 2 ve 13 cinsi tütünler artık ekilmiyor. Dünya Sağlık Örgütü, Cebel basma cins tütünlerin olduğu oryantal tütünlerin çok zararlı olduğunu söylüyor. Üstelik oryantal tütünler ticari de değil" diye kaydetti. Prof. Dimanov, Kırcaali, Haskovo (Hasköy) ve Gotse Delçev gibi bölgelerde üreticilerin artık Krumovgrad (Koşukavak) cins oryantal tütün yetiştirmeyi tercih ettiklerini belirtti.

Bilim adamı, "Cebel basma cinsi tütünlerin iyi bir tadı var, fakat tütün şirketleri onları almıyor. Bu tütünler, Yunanistan'da üretilen basma tütünlerden geri kalmıyor. Üreticiler tarafından da Krumovgrad cins oryantal tütün tercih ediliyor, çünkü yüksek verimli bir cinstir" dedi. Dünya Sağlık Örgütü'nün etkisi altında kalan dünya çapındaki tütün şirketlerinin Krumovgrad cins oryantal tütün aldıklarını belirtti.

Prof. Dr. Dimanov, Cebel basma cins tütünlerin ıslahı ile ilgili çalışmalar yürüten Bulgaristan'ın tek bilim adamıdır.

Kısa bir süre önce Kırcaali'de "Bulgaristan ve AB'nin Tarıma Yönelik Ana Politikaları. Tütün Üretimi Önündeki Perspektifler "konulu çalışma toplantısına katılan Tarım ve Gıda Bakanı Prof. Dr. Hristo Bozukov, "Ülkede tütün üretimi iyiye gitmiyor. Devletin tütün üreticilerine destek vermeyi üstlenmemesi yüzünden tütün üretiminin çöküşüne tanık olabiliriz" diye kaydetti. Bakan, "Bulgaristan'da tütün üreticileri için tek şans olan Çin pazarına ayak basılmasında geç kalındığını söyledi.


DİĞER HABERLER