Dünyaca ünlü yazar Sabahattin Ali'nin doğumunun 110.yıldönümüPerşembe, 23 Şubat 2017

Dünyaca ünlü yazar Sabahattin Ali'nin doğumunun 110.yıldönümü 25 Şubat'ta dünyaca ünlü yazar Sabahattin Ali'nin doğumunun 110.yıldönümü olacak. Sabahattin Ali, Eğridere'de (Ardino) 25 Şubat 1907 yılında dünyaya geldi. Babası Ali Selahattin, Osmanlı ordusunda subaydı. Osmanlı devleti içinde bir garnizondan başka garnizona yolculuk yapan bir ailede büyüdü. Çocukluğu Çanakkale ve Edremit'te geçti. 1922 yılında Balıkesir Muallim Mektebine kaydolarak ilk şiir ve hikaye deneyimlerini gerçekleştirdi. 1926 yılında İstanbul Muallim Mektebine geçti ve buradaki edebiyat öğretmeni Ali Canip onun edebiyatçı olarak yetişmesine büyük emek sarf etti. 1928-1930 döneminde Berlin Üniversitesi Filoloji Fakültesi'nde okudu, fakat ondan sonra Almanya'dan ayrılmak zorunda kaldı.

1934 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazdığı "Benim Aşkım" isimli şiiri Varlık Dergisi'nde yayınlandı. Eserleri kısa bir süre sonra Türk resmi makamlar tarafından düşmanlıkla karşılandı ve kovuşturmaya tabi tutuldu. Onun romanları Bulgaristan'da da popülerdir. Hikaye ve şiir kitapları 30'dan fazla dile çevrildi. Sabahattin Ali, eserleriyle Balkanlar ve dünyadaki en büyük hümanist ve demokrat yazarlar arasında yer alıyor. Yazar, 1948 yılında Kırklareli yakınlarında Bulgaristan sınırında öldürüldü.

2007 yılında Ardino'nun merkez parkında yazarın doğumunun 100.yıldönümünü kutlama programı çerçevesinde Sabahattin Ali'nin anısına çam ağacı ve yanına da anıt taşı dikildi. O zaman yazarın doğumunun 100.yıldönümünü kutlama programına konuk olmak için İstanbul'dan yazarın kızı Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi Başkanı Prof. Filiz Ali de Ardino'ya geldi.

2015 yılında Ardino Belediye Müzesi bahçesine Sabahattin Ali'nin büstü dikildi. Her yıl Belediye yönetimi, yazarın yakınları ve hayranları onun bu büstüne çelenk ve çiçek koyuyor.


DİĞER HABERLER