Dünyaca ünlü yönetmen Hafız Guliyev, Kırcaali tiyatrosu ekibiyle çalışıyorÇarşamba, 28 Ağustos 2019

Dünyaca ünlü yönetmen Hafız Guliyev, Kırcaali tiyatrosu ekibiyle çalışıyorDünya standartlarında bir yönetmen, 2019-2020 sonbahar / kış sezonunda Kırcaali tiyatrosu ekibiyle çalışacak. Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu Baş Yönetmeni Hafız Guliyev, Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu ekibiyle Azerbaycan Milli Marşı'nın bestecisi Üzeyir Hacıbeyov'un, iki perdelik müzikal komedisi "Arşın Mal Alan" adlı oyununun provalarına başladı. Oyun, dört düğün ve mutlu sonla biten bol bol müzik, şarkı ve dansla anlatılan bir aşk komedisidir.

Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdürü Gılıb Boçukov, "Bu oyunu rastgele seçmedik, repertuarımızdaki bu oyunun sembolik anlamı var. Gelecek yıl tiyatromuzun kuruluşunun 60.yıldönümünü kutlayacağız. "Arşın Mal Alan" adlı oyun, tiyatronun ekibi tarafından 1963-1964 sezonunda oynanmıştır ve en prestijli ödüllerden birini kazandırmıştır. Bu oyunu sahnelemek için zor da olsa mümkün olan en iyi yönetmeni bulduk" dedi.

Hafız Guliev, bu oyunu Ankara Devlet Opera ve Balesi dahil birçok tiyatroda sahnelemiştir. Hafız Guliyev, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün oyunu izledikten sonra sahneye çıkıp bizzat kendisinin her bir oyuncuya çiçek sunduğunu ve daha sonra maaşlarının artırılmasını emrettiğini anlattı. "Arşın Mal Alan" adlı komedi oyunu, halihazırda Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu'nun repertuarında yer alıyor.

Yönetmen, oyunun tiyatromuz tarafından sahnelenecek hazır bir versiyonuyla geldi.

Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdürü,"Bir oyuncunun işinde dünya standartlarında bir yönetmenle çalışması sık rastlanan bir şey değil, ancak böyle bir şans verildiğinde unutulmaz anlar olarak kalıyor" diye ifade etti.

Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu'nu yöneten Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdür Yardımcısı Sabiha Mestan,"Ünlü yönetmen Hafız Guliyev'in Kırcaali tiyatrosuna konuk yönetmen olması için destek ve yardımlarından dolayı Azerbaycan'ın Sofya Büyükelçisi Nargiz Gurbanova'ya son derece minettarız" dedi.

Oyunun prömiyeri, Nevruz Bayramı kutlama programı kapsamında 18 Mart 2019 tarihinde yapılacak. Azerbaycan'da her yıl geleneksel olarak kutlanan Nevruz Bayramı, bahar ekinoksunu, yeni başlangıcı, doğanın yeniden doğuşunu işaret ediyor. Kırcaali'de yapılacak oyunun prömiyerine üst düzey konukların katılması bekleniyor.


DİĞER HABERLER