Edirne Balkan Türkleri Federasyonunun İskeçe Müftüsü Ahmet Mete'ye verilen hapis cezası hakkında basın açıklamasıCuma, 27 Nisan 2018

Edirne Balkan Türkleri Federasyonunun İskeçe Müftüsü Ahmet Mete'ye verilen hapis cezası hakkında basın açıklamasıBatı Trakya Türk azınlık halkı tarafından seçilen İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ve Gökçepınar köyü imam Erkan Azizoğlu, 25 Nisan 2018 Çarşamba günü Selanik te yargılandıkları davada 3 yıl tecilli 7 ay hapis cezasına çarptırılmışlardır.

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ve imam Erkan Azizoğlu'na, 2016 yılında askerlik grevini yaparken hayatını kaybeden er Ahmet Katunlu'nun Gökçepınar Köyünde yapılan cenaze töreninde ‘makam gaspı' ve ‘atanmış müftünün görevini yapmasına engel olmak' suçlarını işledikleri iddiası ile İskeçe Savcısı tarafından yapılan suç duyurusu sonucu haklarında dava açılmıştı. Dava 13 Kasım 2018 pazartesi günü Selanik'te Tek Hakimli Ceza Mahkemesinde görülerek Müftü Mete ve Gökçepınar İmamı Erkan Azizoğlu'na 3 yıl tecilli 7 şer ay hapis cezası verilmiştir.

Bilindiği gibi, Meriç Nehri ile Karasu Nehri arasında bulunan ve Meriç, Rodop ve İskeçe illerinden oluşan bölgede 150 bin Müslüman Türk yaşamakta ve bunların din ve inanç özgürlüğü 1923 yılında imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile güvenceye alınmış bulunmaktadır. Ancak komşumuz Yunanistan; Batı Trakya Türklerinin din ve vicdan özgürlüğü konusunda haklarını gasp etmekte, seçtikleri müftüleri çalıştırmamakta, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AHİM)'nin Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu'nun 9. Maddesinin ihlal edilmiş olduğu hükmüne rağmen azınlık haklarına saygı göstermemektedir. Bu bölgede sinsice asimilasyon faaliyetlerine devam edilmekte azınlığın seçtiği müftüler makamlarından uzaklaştırılarak ve hapis cezaları verilmektedir.

Balkan Türkleri Federasyonu olarak komşumuz Yunanistan'ın Müslüman Türk azınlığın vatandaşlık haklarına saygı göstermesini, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uymasını ve AHİM kararlarını uygulamasını, İskeçe seçilmiş Müftüsü Sayın Ahmet METE ve Gökçepınar imamı Erkan AZİZOĞLU'na verilen cezaların derhal kaldırılmasını şiddetle talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Erhan Pekkan
Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkanı


DİĞER HABERLER