EDİRNE TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE (TÜ), 'BULGARİSTAN MULTİMEDYA DERSHANESİ' AÇILDIPazartesi, 20 Aralık 2010

EDİRNE TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE (TÜ), 'BULGARİSTAN MULTİMEDYA DERSHANESİ' AÇILDISofya Kültür ve Bilgi Teknolojileri Üniversitesi, Veliko Tırnovo Üniversitesi ve Filibe Gıda Teknolojileri Üniversitesinin katkılarıyla TÜ Edebiyat Fakültesinde açılan dershanede, Bulgarca kitaplar, müzik CD'leri ve filmler yer alıyor.

TÜ Rektörü Prof. Dr. Enver Duran, Edebiyat Fakültesinde düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türk ve Bulgar dostluğunun önemine işaret ederek, 'Bulgaristan ve Türkiye dostluğunun yolu eğitimden ve hoşgörüden geçer. Hedefimiz, eğitim yoluyla gençlerimizin birbirine daha iyi anlamaları ve birlikte Avrupa'ya yürümeleridir' dedi.

Sofya Kültür ve Bilgi Teknolojileri Üniversitesi Prof. Dr. Stanyev Dinçev de dershaneyle Trakya Üniversitesinde Bulgaristan'a ait ikinci mekanın olacağını ifade ederek, 'Daha önce Ayşekadın Yerleşkesinde Bulgar Buluşma Noktası'nı açmıştık. Bu yüzden çok mutluyuz. Bulgaristan'dan 3 üniversitenin katkılarıyla bu merkez oluşturuldu. Trakya Üniversitesinin de büyük yardımları oldu. Bundan dolayı Rektör Duran'a, onur ödülü vereceğiz' diye konuştu.

Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu Vilco Markov da iki ülke arasındaki işbirliğinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Konuşmaların ardından dershanenin açılış kurdelesi, Duran, Dinçev ve Markov tarafından kesildi. Açılışa katılanlara, bereket getirmesi dileğiyle 'pogaca' tabir edilen yuvarlak Bulgaristan ekmeği ikram edildi.

- HEDİYE ETTİĞİ 'ARMUT KOLTUKLARI' GÖREMEYİNCE-

Konuklar açılıştan önce dershaneyi gezdi. Bu sırada Sofya Kültür ve Bilgi Teknolojileri Üniversitesi Rektörü Dinçev, TÜ Rektörü Duran'a gönderdiği koltukları göremediğini söyledi. Bunun üzerine Duran'ın talimatıyla 'armut koltuk' diye tabir edilen iki koltuk başka bir salondan görevlilerce taşınarak dershaneye getirildi.


DİĞER HABERLER