EDİRNE'DE BULGAR KÜLTÜR BAYRAMI KUTLANDICuma, 21 Mayıs 2010

EDİRNE'DE BULGAR KÜLTÜR BAYRAMI KUTLANDIHer yıl 24 Mayıs tarihlerinde Bulgaristan'da kutlanan Kültür ve Alfabe Bayramı etkinlikleri Edirne'de de yapıldı.
Edirne'de bulunan Konstanstin ve Elena Ortodoks Kilisesi'nde Bulgar Kültür Bayramı kutlandı. Şehirde ibadete açık bulunan iki kiliseden biri olan ve daha çok kültürel etkinliklerde kullanılan Kirişhane Mahallesi'ndeki Konstanstin ve Elena Kilisesi ziyaretçilerle doldu taştı. Sabah saatlerinden itibaren Bulgaristan'dan otobüslerle gelen Bulgar vatandaşlar kilisede toplantı. Varna Metropolitanı Kril ve Sveat Georgi Kilisesi Rahibi Aleksandır Çıkırık'ın katılımıyla kilise bahçesinde ayin yapıldı.

Ardından etkinliklerin açılışına geçildi. Açılışı Edirne Valisi Mustafa Büyük, Bulgaristan'ın Yambol Valisi Tanya Dimitrova, Bulgaristan'ın Edirne Konsolosu Valşo Markov birlikte yaptı.

Edirne Valisi Mustafa Büyük, Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan'ın katılımı ile Edirne yaygın bir kültür gününü kutladıklarını söyledi. Türkiye'de böyle bir kültür mekânında bu günleri kutlamanın mutluluk verici bulduğunu anlatan Vali Büyük, ayrıca bugün Edirne 30 gün boyunca kutlanan el sanatları ve kültür günlerinin açılışını yapacaklarını anlattı. Edirne'de farklı kültürlerin birleştiği ve yaşandığı bir şehir olduğunu belirten Büyük, arzu ettikleri durumun da bu olduğunu kaydetti.

Yambol Valisi Tanya Dimitrova ise Edirne'deki kültür günleri etkinliklerine katılmaktan gurur duyduğunu belirterek "Bulgaristan Alfabesi ve Kültür Günü araştırmalarımızı sunmak için burasını seçtik. Sanat ve bilim karşı tarafa dokunmanın en iyi yoludur. Sanatla ve bilimle iletişim kurarak ortak dili konuşuyoruz. Esas milletimiz insanlıktır. Bu deyimi bugün açtığımız sergi ile ispatlıyoruz." dedi.

KONSOLOS MARKOV: İKİ ÜLKE HALKLARI BİRBİRİNİ DOST OLARAK GÖRMEKTEDİR

Bulgaristan'ın Edirne Konsolosu Valşo Markov da Kültür Bayramı törenlerine gerçekleşen katılımdan dolayı herkese teşekkür etti. Markov, "Türkiye ve Bulgaristan devletleri komşu olmasının ötesinde kültürleriyle birbirine çok yakın, iki ülke halkları da birbirini dost olarak görmektedir. Bu dostluğu pekiştirecek ve iki halkın daha iyi tanıma fırsatını bulacağı kültür günleri gerçekleştirmek bizler için de ayrı önem taşımaktadır." diye konuştu.

Bugünün kendileri için önemini anlatan Varna Metropolitanı Kril, "Bugün Kontanstin ve Elana'nın adını taşıyan bir gün. Burası sizin için camiler gibi bizim için de kutsal bir yer. Burada ibadeti yönettiğim için çok mutluyum. Allah'a şükretmemiz lazım hepimize yaptıkları için. Sonrada iki ülke yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bu iyi ilişkileri bu seviyeye getirdikleri için. Hristiyan ve Müslümanlar hiç fark etmez Allah'a inananların bir araya gelmesi çok iyi. Dünyada barış ancak böyle sağlanır. Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkiler iyi olduğu gibi başka ülkelere yayılmasıyla olur." açıklamasını yaptı.

Konstanstin ve Elena Kilisesi'ndeki etkinliklere katılan Bulgar vatandaşların üzerine Sveat Georgi Kilisesi Rahibi Aleksandır Çırık tarafından okunmuş su serpildi.

Çıkırık, insanların sağlık, huzur içinde yaşamaları ve kötü ruhlardan arınması için üzerine okunmuş su serptiklerini ifade etti.


DİĞER HABERLER