Edirneli Çiftbudak ailesi ebru ustalığıyla Kırcaalilerin hayranlığını kazandıCuma, 29 Nisan 2011

Edirneli Çiftbudak ailesi ebru ustalığıyla Kırcaalilerin hayranlığını kazandı Dün "Ömer Lütfi" Kültür Derneğinin organizasyonu sayesinde ilk defa Kırcaaliler şehirde ebru sanatı gösterisi izlediler. Kültür Evinin fuayesini bir nevi ebru atölyesine çeviren etkinliğe tüm ilin Belediye okullarından yüzlerce öğrenci geldi. Aralarında bir hayli Momçilgrad İmam Hatip Lisesi öğrencileri bulunan kalabalık Çiftbudak ailesinin gözler önünde yarattıkları muhteşem sanat eserlerinin uyandırdığı hayranlığını gizleyemediler. Birçokları su, toprak ve başka doğa malzemeleri kullanılan ebru sanatına merak sardılar, ustalardan inceliklerini öğrenmeye çalıştılar. Bazıları ise göze ve gönüle hitap eden, özgün eserleri görür görmez satın aldılar. Bir tanesini Mehmet Hadi Çiftbudak, Kırcaali Belediyesi adına ziyarette bulunan Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova'ya hediye etti.
Mehmet usta, eşi Sevim ve kızları Bağdagül ile ebru sanatını Edirne'de bulunan İkinci Beyazıt Külliyesinin Sağlık Müzesinde bir atölyede gerçekleştiriyor. O, yaklaşık 17 yıl ebru çalıştıklarını belirtti. Mehmet usta, bu sanatla ilk defa İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsünde resim okuduğu sırada tanışıyor. Hocalarıyla ebru çalışmaları yapıyorlar. O zaman genç yaşta olan usta, ebrunun kolay bir sanat olduğunu düşünüyor ve bu sanatta ustalaşmaya karar veriyor. Seçiminin sebebini ise Türklere has bir süsleme sanatı olmasıyla açıkladı. Mehmet usta, "Bir milleti millet yapan kültürüdür. Ebru Türk kültürünün çok önemli bir parçası ve ben onun yaşamasında katkıda bulunmaya çalışıyorum" dedi. Ayrıca yaratıcılık arayışı açısından, "Sanatın felsefesi, güzeli aramaktır. Bazıları güzeli kağıdın, ağacın, mermerin, çamurun, sözün ve sairenin üstünde arar, ben ise ebru ile güzeli suyun üstünde ararım" diye dile getirdi. O ilk heyecanla memleketine gidip, orada ebru teknesi açıyor, fakat bu işi başaramadığını anlıyor. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği ebru kursuna gidiyor, fakat bunu ebru tekniğini öğrenmek için yeterli bulmuyor ve kendi kendini devamlı geliştiriyor. Bu yönde İstanbullu büyük ustaların yanına gidip, ebrunun sırlarının perdelemeyi başarıyor. Mehmet Çiftbudak bu yönde ünlü Gülbaba diye bilinen Yılmaz Eneş'in pratik, Fuat Başar'ın öğrencisi Eda Funda'nın ise teori açısından büyük emeklerini ifade etti. Ebru ustalığını, yavaş yavaş çok çalışma ve azimle kazandığını söylüyor. Mehmet usta ikinci defa Bulgaristan'ı ziyaret ediyor. Geçen yıl Filibe'de eşiyle birlikte Türkiye Başkonsolosluğun davetlisi olarak, bir galeride ebru gösterisi sunuyorlar. Dün de aynı şekilde Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Ramis Şen'in misafiri olarak, Çocuk Bayramı dolayısıyla şehri bir okulu ve galerisinde ebru gösterdikleri anlaşıldı.
Mehmet Çiftbudak, Kırcaali'yi ziyaretini şöyle değerlendirdi: "Türk kenti olan Kırcaali'de bulunmaktan çok mutluyum. Kendimi burada hiç yabancı hissetmiyorum, çok rahatım. Nasıl diyeyim, mesela, insan kendi öz evladını, babasını veya kardeşini kaybeder. Ve gün gelir, onları tekrar bulur. İşte, ben de şu anda aynı duygu içindeyim. İçimden gelerek söylüyorum ki, Kırcaali halkını çok sevdim. Tüm Bulgaristan'daki soydaşlarımıza sevgiler, saygılar, selamlar sunuyorum".Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER