EĞRİDERE'DE KONFEKSİYON İŞÇİLERİNDEN PROTESTOSalı, 30 Kasım 2010

EĞRİDERE'DE KONFEKSİYON İŞÇİLERİNDEN PROTESTO Ardino'da (Eğridere) "Bulteks" Ltd. şirketinde çalışan 130 konfeksiyon işçisi protestoya başladılar. Haziran ayından beri maaşlarını alamayan çalışanlar Hollanda'lı Abdulah Muten ve Hamdi Özkan adındaki işverenlerin köle muamelesine karşı isyan ettiler. 6 aydır maaş alamamanın yanı sıra bu kişiler işsiz olarak sokakta bırakılmış. Ardino'da konuşulana göre iki uyanık işveren "Bulteks" şirketini bilinçli olarak iflas ettirmiş ve yerine yeni "Ardateks" Ltd. adında tekstil şirketi kurmuşlar. Eski şirketten işçilerin %90'nını sokakta bırakırken diğerlerini da yeni şirkette işe almışlar. Yarım yıldır sıfır gelir ile yaşayan ve kandırılan tekstil çalışanları, "bizlere ödenmeyen parayla yeni iş yeri açtılar, ancak çok kısa sürede oradaki çalışanların sonu da bizimkine benzer olacak" diye de uyarıda bulundular.

Yabancı işverenler tarafından kandırılan, köle gibi kullanılan ve bankalara olan borçlardan ve ödenmeyen gider ve faturalardan dolayı bıçağın kemiğe dayandığını belirten kadınlar, haklarını sonuna kadar aramakta kararlılar. Maalesef bazılarının da ölüme göz önüne aldığı sarf edilen kelimeler arasında.

Bulundukları durumu duyurmak ve dikkatleri sorunları üzerine çekmek için işsiz kalan konfeksiyon çalışanları, haftanın ilk iş gününde yeni açılan fabrikanın kapılarını açtırtmayıp, orada çalışan kişileri içeriye girmelerini engellediler.

İlk yardım eli belediye başkanı Resmi Murat tarafından uzatıldı. Beceriksiz işverenler tarafından köle gibi kullanılan ve işsiz kalan 130 kişinin mahkeme masrafları Başkan Murat tarafından karşılanacağı anlaşıldı.


DİĞER HABERLER