EKİP Holding, çalışma koşullarını iyileştirmeye yönelik proje gerçekleştirecekPerşembe, 29 Kasım 2012

EKİP Holding, çalışma koşullarını iyileştirmeye yönelik proje gerçekleştirecekBugün, Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası'nın konferans salonunda düzenlenen basın toplantısında sanayi ürünlerle ticaret yapan "EKİP Holding Ltd. Şirketinde Çalışma Koşullarını Güvenli Hale Getirme" projesi tanıtıldı. Proje, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programının "İş Güvenliği" şeması üzere gerçekleştiriliyor. Projenin toplam tutarı 115 674,22 leva ve Avrupa Birliği'nin Avrupa Sosyal Fonu'nun desteğiyle tamamen hibe yardımı olarak finanse ediliyor. EKİP Holding'de görevli 35 işçiye yönelik olan proje 12 ay içinde tamamlanmalıdır. Toplantıda, Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nasko Nastev, Başkan Yardımcısı Ramadan Yaşarov, birçok Yönetim Kurulu üyeleri, proje yöneticisi Müh. İvo Andreev ve başka yerli iş adamları hazır bulundular.

Projeyi tanıtan EKİP Holding'in yöneticisi ve Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Müh. Cevdet Adem, 20 yıllık tarihi olan şirketin Kırcaali bölgesinde en büyük ölçüde evrensel boyutta faaliyet yürüttüğünü vurguladı. Metal ürün, metal konstrüksiyon, metal kapı, yangına dayanıklı kapı, çocuk eğlence tesisi, otobüs durakları üreten şirketin Kırcaali ve Smolyan illerinde tek olarak çocuk tesisleri üretimi ve Kırcaali ilinde yangına dayanıklı kapılar üretimine dair sertifikalara sahip olduğunun altını çizdi. Müh. Adem, "Bu kriz zamanında bir şirketin Avrupa Birliği Fonlarından faydalanmasından daha iyi bir şey yok. O yüzden biz ekip olarak bu yönde de birçok çalışmalar yapıyoruz" diye belirtti. 2 yıl önce EKİP Holding'in rekabet edebilirliğin iyileştirilmesi amacıyla yeni teknoloji ve modern üretim makinelerin devreye sokulmasından ibaret bir projeyi başarıyla gerçekleştirdiklerini paylaştı.

EKİP Holding'in Kırcaali Üreticiler Pazarı ve Sanayi Ürünler Pazarı'nın inşaatında, Kırcaali İline bağlı tüm belediyelerde çok sayıda çocuk alanı yapımında da yer aldığı anlaşıldı. Şu anda şirketin üretim alanının yüzde 150 oranında genişletildiğini bildirdi. Geçen yıla kıyasla siparişlerde yüzde 30 artış olduğunu açıklayan iş adamı, yurt içinden başka Fransa, Belçika, İtalya gibi yurt dışı ülkelerden de çok sayıda sipariş aldıklarını söyledi.

Cevdet Adem, bunun devam etmesi için kaliteli ürün üretmek zorunda olduklarını vurguladı. Bu açıdan söz konusu projenin önemini belirtti. Projenin ana hedefi şirkette çalışanların verimini arttırmak olduğunu ve bunun da kanunların iş güvenliği ve çalışanların sağlığına ilişkin dayattığı istemlere uyan çalışma koşulların iyileştirilmesiyle olacağını belirtti.

Birinci faaliyet olarak şirketin mevcut durumun analiz edilmesi ve iş organizasyonu tasarlanması öngörülüyor.

Daha sonra şirketin üretim tesislerinde ısıtma sisteminin yeniden yapılandırılmasıyla çalışma koşulları iyileştirilecek. Müh. Adem, şu ana kadar ısıtmak için odun ve kömür kullandıklarını, fakat artık şehirde yapılan doğalgaz boru hattının sayesinde doğal gazla ısınacaklarını açıkladı. Ayrıca işçilere koruyucu ekipman ve özel iş kıyafetleri alınacak. Projenin dördüncü faaliyeti olarak yeni donanım ve teknolojilerle güvenli çalışmaları için görevlilerin eğitim görmeleri planlanıyor. Belirlenen amaçlara ulaşılması için projenin iyi yönetilmesi ve popülaritesi için basın aracılığı ve görsel araçlarla kamuya tanıtılması şart.

Gazetecilerin sorularına da cevap veren Müh. Cevdet Adem, şu anda şirkette işsizlere geçici istihdam sağlamak için mevcut ulusal programlar üzere 3 kişinin çalıştığını söyledi. Şirkette ortalama aylık maaşının 600 leva civarında olduğunu kaydetti. EKİP Holding'de toplam 5 mühendis olduğu ve kendi girişimiyle birkaç yıl önce 25 işçiye eğitim sağlandığı anlaşıldı. Cevdet Adem, 2012 yılında yaklaşık 500 bin leva yatırım yaptıklarını duyurdu. Birlikte ticaret yaptıkları şirketlerin EKİP Holding'e yaklaşık 1,3 milyon leva borçlu oldukları, onun ise diğer firmalara yaklaşık 180 bin leva borcu olduğu belirtildi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER