Ekmek Üretim Zincirinde Yoklamalar BaşladıSalı, 15 Şubat 2011

Ekmek Üretim Zincirinde Yoklamalar BaşladıTarım ve Gıda Bakanı Miroslav Naydenov'un geçen hafta bildirdiği gibi, dünden itibaren ekmek kalitesini kontrol altına almak için tüm üretim ve satış zincirinde yoğun yoklamalar başlıyor.
Bunun için satış noktaları, ekmek üreticileri, değirmenler ve hububat ambarları ziyaret edilecek. Bakanın ifadesine göre, kaçak üreticiler karşı taviz verilmeyip, yasanın tüm gücüyle cezayi müeyyideler uygulanacak. Çünkü branş teşkilatlarının verilerine göre, Bulgaristan'da ekmek üretiminin yarısından fazlası kaçak üretim olarak gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 4 500 fırın kayıtlıdır. Yoklamalar Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı, Milli Gelirler Ajansı ve Mali Polis işbirliğiyle gerçekleştirilecek.
Gıda Güvenliği Ajansı ithal edilen meyve ve sebzelerde pestisitler bulunup bulunmadığını yoklayacak. ı Üçüncü ülkelerden Bulgaristan'a giren her nevi meyve ve sebze yükü sıkı denetimden geçecek.
Tarım Bakanlığından, yoğun olarak satılan ucuz meyve ve sebzelerde genelde düşük fiyatlarda olan koruyucu maddelerin kullanıldığını ifade ediyorlar. Elma ve domateste ürünlerin taze kalmasını sağlayan balmumu veya parafin uygulanır. Balmumu ve parafin bol bol suyla yıkansa bile temizlenmiyor ve bunun için ürünlerin yenmesinden önce soyulması öneriliyor.


DİĞER HABERLER