Ekonomi Bakanı Bojidar Lukarski, Kırcaali’de ikinci bir Biznes-İnkübatör’ün açılışını yaptıSalı, 31 Mart 2015

Ekonomi Bakanı Bojidar Lukarski, Kırcaali’de ikinci bir Biznes-İnkübatör’ün açılışını yaptıBugün Kırcaali'de Ekonomi Bakanı Bojidar Lukarski, ikinci bir Biznes-İnkübatör'ün resmi açılışını yaptı. Açılışta Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve Vali İliya İliev de hazır bulundular. Bulgaristan Maliye Grubu, GARS Şirketi ve Obedinenie Halk Toplum Merkezi'nin gerçekleştirdiği Biznes-İnkübatör projesi 2007-2013 Bulgar Ekonomisinin Rekabet Edebilirliğinin Gelişimi Operasyonel Programı kapsamında finanse edilmektedir. Obedinenie halk Toplum Merkezi yanında ofisi bulunan Biznes-İnkübatör'ün esas binasının Kırcaali'nin Baykal semtinde Rodopi Sokağı, No:61 adresinde olduğu açıklandı. Biznes-İnkübatör'ün bünyesinde 10 şirkete ofis olanağa sunduğu belirtildi.

Konukları ve açılışa katılan herkesi selamlayan Obedinenie Halk Toplum Merkezi Sekreteri Kameliya Çolakova, Biznes-İnkübatör projesi hakkında genel bilgi verdi. Çolakova, Biznes-İnkübatör'ün küçük ve orta firmaların gelişimine yönelik bir merkez olacağını belirterek, onlara ofis kiralaması, genç girişimcilere öğretim ve bilgi edinme imkanı sunacağını kaydetti.

Bakan Lukarski yaptığı konuşmada, " Biznes-İnkübatör gibi bu tür kuruluşların açılması, devletin Kırcaali'de olduğu gibi ekonomik açıdan ez gelişmiş bölgelerde küçük ve orta ölçekteki şirketlerin teşvik edilmesi politikası dahilindedir. Bu projeden en kısa zamanda olumlu sonuçlar elde edileceğinden eminim" diye kaydetti. Lukarski, "Özel girişimcilik, bölgede ekonominin büyümesini ileriye taşıyor. Devletin rolü girişimcilere elverişli koşullar yaratmaktır. Bizim Bakanlık destek mekanizmaları oluşturuyor. 2020 yılına kadar uygulanacak Yenilikler ve Rekabet edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında sağlanan kaynaklar henüz kullanılmaya başlanacak" diye paylaştı. Bakan, bu program kapsamında 1,3 milyar avrodan fazla kaynak sağlanacağını ve 9 000'i aşkın firmanın destekleneceğini belirtti.

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırcaali'de ikinci bir Biznes-İnkübatör'ün açılmasının sevinç kaynağı olduğunu ifade etti. Birinci Biznes-İnkübatör, 2006 yılından bu yana faaliyet sürdürmektedir. Belediye Başkanı, "Yeni Biznes-İnkübatör'ün faaliyeti kapsamında Kırcaali'de girişimcilere destek verilmesini umuyorum. Kırcaali Belediyesi'nin şehirde 250 000'den fazla metrekare alana sahip Sanayi Bölgesi oluşturulmasına ilişkin teknik projeye sahip olduğunu Bakan'ın dikkatine arz etmek isterim. Bu projenin gerçekleştirilmesi için AB fonlarından başka Ekonomi Bakanlığı'ndan da mali destek bekliyoruz. Bu proje sayesinde Kırcaali'nin çok daha fazla yabancı yatırımcıyı celp edeceğine inanıyoruz" dedi. Son yıllarda Avrupa Birliği programları kapsamında şehre çok sayıda yatırımlar yapıldığını ifade eden Müh. Azis, büyük Avrupa ve Türk yatırımcılarının da sermaye yatırımları yaptıklarına dikkat çekti. Sadece Teklas Holding'in Kırcaali'de yaptığı yatırımın 50 milyon dolardan aşkın olduğunu belirtti. Şuan Sanayi Bölgesi projesinin gündemde olduğunun altını çizdi.

Vali İliev, Biznes-İnkübatör'ün genç girişimcilerin yetiştirilmesine ve hizmete açılmasının mevcut firmaların güçlendirilmesine ve yeni işyerleri açılmasına katkı sağlayacağı ümidini ifade etti. Bu şekilde şehrin ve bölgenin nüfusunun azalmasının kısıtlanacağını söyledi. İliev, "İş kurma fikirlerine sahip herkese yardımcı olmaya hazırız" dedi.
Açılış kurdelesini Bakan, Belediye Başkanı ve Vali hep birlikte kestiler.

Açılıştan sonra Obedinenie Halk Toplum Merkezi'nin fuayesinde yerli ressamların eserlerinin yer aldığı sergi tanıtıldı. Ayrıca büyük salonda artistik bir şekilde merkezin faaliyetlerinin tanıtımı yapıldı.

Daha sonra konuklar Biznes-İnkübatör'ün Baykal semtinde bulunan esas binasına geçtiler.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER