El ele, tek yumruk!Pazar, 21 Ağustos 2011

El ele, tek yumruk!Değerli okurlarımız, bu mubarek Ramazan Bayramı arifesinde gazetemizin yüzüncü sayısı sizlere ulaştığından mutluluk duymaktayız. Onun sayfalarından sizlerle haşir neşir olmak bizlere gurur veriyor, sizleri daha da cana yakın hissetmek fırsatını yaşamış oluyoruz.

Bilindiği gibi, Bulgaristan'da azınlıkların kendi ana dillerinde basılan gazetelerin ömrü hep kısa olmuştur. Bulgaristan topraklarında asırlardır yaşayan Türk azınlığının basın /gazete/ tarihinin geçmişine bir göz atacak olursak, ortaya çıkacak gerçekler yürek acısıdır. Yakın geçmişte Anadilimiz Türkçe basılan gazetelerin /BKP yayını olan Yeni Işık hariç/ her biri, mali veya başka nedenlerden dolayı birkaç sayısıyla basın hayatını yitirmişlerdir. Özgürlük ve arka dayak olmadığı halde bugün değilse, yarın her girişimin akıbeti böyle olacağı eldedir. Hele de, azınlıkları hiçe sayan demokrasi bir devlette.

Zamanında sadece kelime olarak duyduğumuz demokrasi bizlere de çatıp gelince, önceleri nalçalı çizme altında tutulan biz Türk azınlığı, batıdan güneş doğdu zannettik. Önümüzdeki günleri sütliman hayal ettik. Yılların akıp gitmesiyle bu hayallerimiz eriyip buharlaşmaya başladı. Kış günleri bile. Okullarda azınlıkların ana dili öğretimi seçmelikten çıkamadı, çıkarılmadı. İster oku, ister okuma! Bir sözle, okunulmadığı bazıları için düğün bayram. Pek tabi, okunulmadığı halde bu azınlık yılların geçmesiyle, hiç acı çekmeden kültürlü asimilasyona tutulacağı akıla yakın bir şey. Dinini, dilini, gramerini, edebiyatını, gelmişini, geçmişini bilmeyen nesile ne denir? Onun adı; demokrasileşmiş asimilasyonun doğurduğu yeni neslidir!

Son yıllar ıspat etti ki, ülkemizin şimdiki ve geçen hükümetleri azınlıkların kendi alanında gelişmelerine hiç de önem vermediler, vermiyorlar da. Bu yönde en çok zarar gören yine Türk azınlığı oldu. Büyük çabalar sonucu elde ettiğimiz iki Türk tiyatrosu tarihin sarı sayfalarına yazıldı. Kimler tarafından yazıldığını herkes biliyor.

Azınlıkların kültürü, basını mevcut partilerin tüzüklerinde, gelip geçen hükümetlerin programlarında zaten yer almıyor. Bir sözle azınlıklar kendi akıntısına, kendi deveranına bırakılmış durumdalar.

Bu deveranda, Kırcaali'de basın hayatına ilk adımlarını atan Seni Pres firması, tüm zorlukları göz önüne alarak bundan beş yıl önce Kırcaali Haber Gazetesi'nin ilk sayısını okuyucularına sundu. İlk sayılar bazı aceleçavuşlardan negatif karşılandı. Ağızları kulaklarında, gazetenin birkaç sayıdan ibaret olacağını sokak lakırtısı yaptılar. Fakat onların kara bulutlu hava tahminleri güneşli çıktı. Gazetenin ekibi bunları her gün duymuş olsalar da, kulak asmadılar. "İt ürür kervan yürür" diyerek yollarına devam ettiler.

Şimdi gazetenizin 100'üncü jübile sayısının elinizde olma şerefi, kayıtsız şartsız maddi ve manevi destekte bulunanlara ve siz okuyanlara aittir. Bu destekler sayesinde, nice nice yüzüncü sayılarda, el ele verip tek yumruk olabiliyorsak, ne mutlu bizlere!

Durhan ALİ - Kırcaali Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı


DİĞER HABERLER