EL KAİDE: BULGARİSTAN MEŞRU HEDEFİMİZCumartesi, 23 Ekim 2010

EL KAİDE: BULGARİSTAN MEŞRU HEDEFİMİZLübnan'ın güneyinde üslenmiş olan, El Kaide ile bağlantılı Asbat Al Ansar örgütünün lideri Şeyh Ebu Şerif, Bulgar askerlerinin Afganistan'dan çekilmesini isteyerek, "Bulgaristan El Kaide ve mücahitlerimizin meşru hedefidir" dedi.

Bulgar gazeteci Georgi Milkov'un Ebu Şerif ile yaptığı röportaj, ülkenin en yüksek tirajlı gazetelerinden 24 Saat'te, manşet haber olarak yayımlandı.
Örgütün askeri komutanı olan ve Ebu Tarik olarak tanınan Haysam Abdulkerim Al Saadi'nin de katıldığı röportaj, Lübnan'ın güneyindeki Ayn Al Halue kampında gerçekleştirildi.

Ebu Şerif gazeteye yaptığı açıklamada "ABD'nin başını çektiği işgalci güçler Irak ve Afganistan'dan zaman kaybetmeden çekilmedir" dedi. Konuşmasında Bulgaristan'ı da uyaran Ebu Şerif, "İşgalci güçler arasında yer aldığı iç in Bulgaristan da El Kaide ve mücahitlerimizin meşru hedefidir" diye konuştu.
Asbat Al Ansar örgütünden gelen tehdit, Bulgaristan'da adeta şok etkisi yarattı. Bulgaristan Ulusal İstihbarat Servisi (SRS) Şefi Kirço Kirov, tehdidin "etkin ve aşırı uç görüşlü bir örgütten" geldiğini belirterek, "Çok dikkatli davranmalıyız" açıklamasında bulundu.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığı da ortak bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada uluslararası askeri misyonlara katılan tüm ülkelerin benzer tehditlerle karşı karşıya olduğu belirterek, "Bu tehdidin ciddiyetinin farkındayız. Ancak bu tehditler bizim ve uluslararası kamuoyunun Afganistan halkına yardım etme kararlılığını engelleyemeyecek" denildi.


DİĞER HABERLER