Elektronik Medya Kurulu, Türkçe yayınlar da yapacak Radyo Kırcaali’ye yayın lisansı verdiSalı, 29 Eylül 2015

Elektronik Medya Kurulu, Türkçe yayınlar da yapacak Radyo Kırcaali’ye yayın lisansı verdiElektronik Medya Kurulu'nun bugün gerçekleştirilen toplantısında yapılan oylamada çıkan 4 kabul oyu ile (SEM) bugünkü oturumunda yapılan oylamada Radyo Kırcaali'ye yayın lisans hakkı kabul edildi. Karara göre, Bulgaristan Milli Radyosu'nun (BNR) bölgesel radyosu olacak olan Radyo Kırcaali Türkçe programlar da yayınlayacak. BNR'nin dokuzuncu bölgesel radyosu olacak olan Radyo Kıcaali, 2015 yılının Ocak ayında yayın hayatına başlayacak.

Kırcaali Radyosu, 2016 yılında 3 saat, 2017'de 6 saat, 2018'de 12 saat kendi içeriği olan programlar yayınlayacak. 2019 yılında ise radyonun kendi içeriği olan programların süresi 18 saate ulaşacak. Belirtilen rarihe kadar Kırcaali Radyosu'nda BNR'nin "Bulgaria" ve "Horizon" programları devrede olacak.

SEM'in bu kararının açıklanmasının ardından ırkçı İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO) temsilcileri SEM'in BNR'nin bölgesel radyosu olarak Türkçe programlar yayınlayacak Radyo Kırcaali'ye yayın lisansı verilmesi kararına itiraz edeceklerini duyurdular.

Başta VMRO sekreteri ve milletvekili Yulian Angelov olmak üzere parti temsilcileri de oturumda hazır bulundular. Irkçı ve milliyetçi parti aktivistleri bu defa da SEM Başkanı Georgi Lozanov ve BNR Müdürü Radoslav Yankulov'un istifa etmesini isteyerek "HÖH Aşağı" ve "Vatan Hainleri" diye sloganlar attılar.

Bugünkü SEM oturumuna BNR temsilcileri katılmadılar. VMR temsilcileri, BNR'nin bölgesel radyosu olarak Türkçe programlar yayınlayacak Radyo Kırcaali'ye yayın lisansı verilmesi teklifini kamu tartışması yapılmaksızın yaptığını öne sürerek, "BNR, Bulgaristan'da vergi mükelleflerini razı olmadıkları birşey için para ödemelerini mecbur kılıyor. Bu SEM'in kararı Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve Türkiye'nin çıkarlarına hizmet ediyor" iddialarında bulundular.

Haber: Kırcaali Haber
Editör: Şükrü CAN


DİĞER HABERLER