Elmalı Baba mayesi bölgeden misafirleri bir araya topladıPazartesi, 06 Eylül 2021

Elmalı Baba mayesi bölgeden misafirleri bir araya topladı

Alevi büyüklerinden Elmalı Baba'nın anısına Momçilgrad (Mestanlı) Bivolyane (Mandacı) köyünde bulunan Elmalı Baba Tekkesi'nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen büyük maye onlarca kişiyi bir araya getirdi. Koronavirüs salgını nedeniyle mayeye gelenlerin sayısı normalden azdı. Ancak ülkenin dört bir yanına dağılmış birçok insan, eş dost akrabalarıyla bir araya gelmek için memleketine geri döndü.

Bivolyane bölgesinde yaşayan halkı selamlamak için mayeye teşrif eden konuklar arasında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, HÖH Kırcaali milletvekilleri Mukaddes Nalbant, Bayram Bayram, Adlen Şefket ve Müh. Pavel Krıstev, Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim ve tüm belediye yönetimi, Momçilgrad ve Kırcaali Belediye Meclis başkanları Ersin Ömer ve Hüseyin Ahmet yer aldılar.

İlknur Kazim, yerlilerle sohbetinde şunları ifade etti: “Gelenekler hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bizi köklerimize bağlarlar. Bivolyane'de düzenlenen maye bu örneklerden biridir”.

Mayenin sonunda Alevilerin tekkeye bağışladıkları kurban hayvanlarının hayır amaçla satışa sunulduğu açık arttırma yapıldı. Açık artırmaya resmi konuklar da katıldılar. Açık artırmadan elde edilen gelirlerin bir kısmı, Elmalı Baba Tekkesinin bakım ve onarımı için kullanılırken bir kısmı da gelecek yılki maye hazırlıklarının maliyetini karşılamak için kullanılmaktadır.


DİĞER HABERLER