Elmalı Baba Tekkesi Mayesi, yüzlerce kişiyi bir araya getirdiPazartesi, 05 Eylül 2022

Elmalı Baba Tekkesi Mayesi, yüzlerce kişiyi bir araya getirdi

Momçilgrad (Mestanlı) Bivolyane (Mandacı) köyünde bulunan Elmalı Baba Tekkesi'nde her yıl geleneksel olarak Alevi büyüklerinden Elmalı Baba'nın anısına düzenlenen büyük maye Bivolyane ve civar köylerin sakinleri olmak üzere yüzlerce kişiyi bir araya getirdi. Türkiye'deki göçmenler ve Avrupa'nın her yerinden çok sayıda gurbetçi de geleneği sürdürmek ve eş dost ve akraba ile bir araya gelmek için buraya geldi.

Mayeye katılan resmi konuklar arasında Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim, Momçilgrad ve Kırcaali Belediye Meclis başkanları Ersin Ömer ve Hüseyin Ahmet, Momçilgrad Belediye Başkan yardımcıları Ayhan Osman, Aliye İbrahim ve Gülüzar İsmail ve Belediye Meclis üyeleri yer aldılar.

Belediye Başkanı, yaptığı selamlama konuşmasında, “Bivolyane'nin yaşlı sakinlerine saygı gösterme geleneğine uyduk. Bölgenin birçok sakini ve misafiri ile tanıştık ve sohbet ettik. Sonbahar mayeleri gibi merasimler bizi köklerimize geri götürür ve hepimizin karşılaştığı zorluklar ve krizlerle başa çıkma gücü verir” diye kaydetti.

Mayeye katılan herkese kurban eti ile hazırlanan pilav ikram edildi. Geleneğe göre, Alevilerin tekkeye bağışladıkları kurban hayvanlarının hayır amaçla satışa sunulduğu açık arttırma yapılır. Açık artırmadan elde edilen gelirler ise Elmalı Baba Tekkesi’nin bakımı ve onarımı için kullanılır.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER