EMİN EMİN AĞAÇ KÖKLERİNE HAYAT VERİYORCuma, 30 Temmuz 2010

EMİN EMİN AĞAÇ KÖKLERİNE HAYAT VERİYOR Emin Emin "Galaktik Ağaçlar" başlıklı sergisini GISSEN webgalerisine dizdirdi. Daha önce yaratıcı eserlerini Haskovo, Eski Zağra, Plovdiv, Kırcali, Varna ve Pleven'de düzenlenen çeşitli etkinliklerde gösterdi. Tek başına sergi 1997 ve 1998'de Haskovo'da ve 2000'de Plovdiv Balabanevinde açtı. 1999 yılında eserleriyle Edirne "İlhan Koman" Güzel Sanatlar Galerisi'ne misafir oldu.

Emin Emin 1962'de Haskovo'ya bağlı olan Golemantsi köyünde doğdu, fakat ailesiyle il merkezinde yaşar. Uzun yıllardan beri ağaç köklerinden plastik figürler yaratır. Stambolovo Belediyesi'nin fuayesi onun eserleriyle süslüdür. Madenci, camcı, kimya fabrikasında işçi olarak çalıştı, son zamanlarda ise Belçika ve Holanda'da eski binaların restore edilişiyle uğraştı. Emin koruda bulduğu kökleri minimum müdahale ile hayal gücünü ve marifetini kullanarak kuş, hayvan, insan ve her türlü başka varlığa dönüştürmeyi başarıyor. Her şey sanatçı 13-14 yaşlarda iken başlamış. Annesi odun kesiyormuş ve tam bir kütüğü yaracağı zaman Emin birden ona: - Dur, bak bu ağaç nasıl güzel bir kuş, diye seslenmiş. Sonra onu almış ve şurasını burasını biraz oyunca gerçekten de bir kuş şekli vermiş.

Anne babasının Kültür Bakanı Vecdi Raşidov'la dostluğu varmış. Rodoplar'ın bülbülü Kadriye Latifova evlerine misafirliğe gelirmiş, ünlü heykeltıraş ise kendine birçok nasihatlerde bulunmuş. Emin bir sıralar ağacı boyamaya başlayınca bu malzemeye değer vermesini öğretmiş.
Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER